Ema a Barón v meste

Miša Štefankovičová, Zuzana Predmerská, Ľuboslav Paľo

Štvornohí miláčikovia sa nám občas postarajú o poriadnu dávku zábavy.


Nepoznám dieťa, ktoré by nezatúžilo po domácom miláčikovi. Malej Eme sa sen o vlastnom zvieratku splnil a keď si domov prináša neobyčajného mopslíka Baróna, začína sa jedno veľké dobrodružstvo, pri ktorom sa žiadny čitateľ nudiť nebude.

ema a barón v mesteOsudové prvé stretnutie dvoch nerozlučných kamarátov sa odohralo na Centrálnom trhovisku. Ema sa do Baróna zamiluje na prvý pohľad, čo jej rodičia nie celkom chápu a proti Barónovej prítomnosti v ich dome značne protestujú. Zatiaľ čo v ňom Emka vidí dokonalé stvorenie, pre jej mamu a otca to je zviera, ktoré slintá, neposlúcha, žobre o kúsok jedla a vytvorí karambol všade, kam sa pohne. Barón však nie je úplne obyčajný pes. Dokáže rozprávať, no jeho reči rozumie len jeho malá hrdá panička. Vďaka tomu spolu prežijú kopec zábavných, napínavých a vzrušujúcich chvíľ. Chcete sa spolu s nimi vydať do cirkusu, navštíviť starú mamu Aminku, či zistiť, aké to je, keď vaše srdiečko zachváti láskobôľ?

„Rachot sa však ozval naliehavejšie a ,Piňa Coláááda’ hrala ďalej. Ema prestala pohojdávať nohou a zvedavo sa vyklonila z balkóna. Do ich ulice práve vchádzala stará červená limuzína bez strechy. Automobil šoféroval Principál vo fraku s obrovskými, vykrútenými fúziskami a čosi nezrozumiteľne vyvolával cez chrchľavú trúbu.”

Knižka krásne opisuje puto, ktoré sa môže rozvinúť len medzi nevinnými dušami, a tie detské a zvieracie bez pochyby nevinné sú. Ema sa mnohokrát obetuje, len aby mohla stráviť viac času so svojím miláčikom, ktorý jej lásku niekoľkonásobne odpláca v podobe silného a mocného priateľstva.

Malí čitatelia tak vybadajú, že každé domáce zviera si vyžaduje náročnú starostlivosť a veľký kus obetavosti. Zdieľať svoj osobný priestor so štvornohým spoločníkom nie je veru vždy med lízať. Ktorý lekár vylieči skleslého a znudeného psíka? Kam ho dať, keď sa celá rodina chystá na svadbu? Vstup psom nie je povolený úplne všade. Platí to dvojnásobne, keď je váš pes nevšedný, má podrezaný jazýček a tam, kam sa pohne, sa objavia i veľkolepé trampoty!

„,Tak veľmi si chcela ísť na tú svadbu, dušinka?’ stará mama si vzala vnučku na kolená, pohladkala jej vlásky a rozhojdala sa v hojdacom kresle.
,Musím ti však povedať, že som na teba veľmi pyšná. Čo tam po svadbe, tých ešte zažiješ. Zachovala si sa k svojmu kamarátovi veľmi pekne a on si to bude navždy pamätať.’”

Ani vy si neviete predstaviť detskú knižku bez ilustrácií? V príbehu o Eme a Barónovi ich nájdete neúrekom. Niektoré sú menšie, iné zaberajú celú dvojstránku, no všetky sú zábavné, ojedinele krásne a oku lahodiace. Skvelo tak dopĺňajú a ešte viac oživujú zábavný a príťažlivý príbeh. Čo sa týka jazyka, nie je komplikovaný a všetky myšlienky sú pochopiteľné aj pre malého čitateľa. Cudzie alebo netradičné slovíčka sú zvýraznené kurzívou, ktorých význam si môžete pozrieť v slovníku na konci knižky.

Ema a Barón v meste je skvelým vzorom toho, ako má rozprávková knižka vyzerať. Je citlivá, ľahučká, plná vtipných okamihov, zobrazuje nádherný vzťah medzi dieťaťom a zvieratkom, ukazuje, že každá radosť so sebou prináša aj pár starostí. Zážitky, ktoré Ema so svojím psíkom okúsia, upútajú každé dieťa. Prelína sa tu fantázia so skutočnosťou a toto spojenie dvoch svetov je tu opísané tak dôveryhodne, že i vy uveríte v skutočnosť rozprávajúceho psa. Keď svojim deťom ponúknete túto knihu, riskujete len jediné – v najbližších dňoch za vami budú chodiť s prosbou o vlastné domáce zviera. Skúsenosti týchto dvoch priateľov ich totiž zaujmú natoľko, že ich budú chcieť prežiť na vlastnej koži.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pútavý a milý príbeh osviežený nevšednými postavami

– ilustrácie, ktoré si pritiahnu pozornosť každého čitateľa

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od štyroch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 02min

Počet strán: 94

 

Vulgarizmy
Ilustrácie
Násilie

 

Ťažké začiatky opísané s citom a pokorou. Čítaj viac
Knihy nám otvárajú dvere do nových svetov, o tom niet pochýb. A čo denníky - diela napísané laikmi, no plné intímností a emócií? Čo nám môžu poskytnúť... Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Z každej slepej uličky sa dá vyjsť von. Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Ak sa chceme každý večer stretnúť pri spoločnom stole, žiada si to plánovanie, dobrú organizáciu a trochu umu! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip