Don Quijote de la Mancha

Carlos Reviejo

Nie každý sen sa dá premietnuť do skutočnosti.


Máte ťažkosti upútať vaše dieťa s bežnou detskou knižkou? Nevie sa sústrediť na rozsiahle odstavce textu? Zaujmú ho vždy ako prvé obrázky? V tom prípade by ste touto knižkou u neho mohli zabodovať!

don quichote de la manchaDon Quijote de la Mancha totiž nie je všednou rozprávkovou knihou. Má len pár desiatok strán, text je napísaný krásnym písaným písmom a niektoré slová sú v ňom nahradené obrázkami. V porovnaní s inými knižkami na trhu je to zmena, ktorá nie každého poteší, no nájdu sa i takí, ktorí ju s radosťou uvítajú.

Dej je veľmi jednoduchý, no napriek tomu dokáže detského čitateľa zaujať. Na prvých stránkach sa dozvedáme ako príbeh vlastne vznikol a kto za jeho zrodom stojí. Potom už nasleduje príbeh ako taký o mužovi, ktorý sa nechal uniesť svetom kníh a príliš sa do historiek z rytierskych románov vžil.

„V La Macha ten rytier žil, chrta mal, koňa ctil. Neter mal a kuchyňu, v kuchyni dobrú gazdinú. Hodiny čítal zas a zas rytierske romány zašlých čias. Od čítania márna sláva, pokazila sa mu hlava.”

Rytier na svojej dobrodružnej ceste zažíva zopár absurdných situácií, pričom detský čitateľ do poslednej chvíle nevie, kam tieto dobrodružstvá vyústia. Príbeh je zjednodušenou verziou svetoznámeho klasického románu, o ktorom sa dodnes učí na školách. Hravou formou sa tak dieťa dozvedá napríklad o pôvode slávneho slovného spojenia „boj s veternými mlynmi”.

„Tu sa im do cesty postavili mlyny a mleli z plnej sily. – Sancho, len sa pozri, akí obrovití obri! – Veď sú to veterné mlyny, nechajte tie táraniny! Sancho mal dobrý zrak. Don Quijote videl všelijak. Statočne, nechcel minúť, rútil sa proti mlynu.”

Keď som si knižku po prvýkrát otvorila a začítala sa do nej, zháčila som sa nad obrázkami, ktoré v rozprávke nahradzujú niektoré slová. Význam istých obrázkov som uhádla ihneď, no našli sa aj také, ktoré mi do príbehu veľmi nepasovali. Až po niekoľkých prečítaných stránkach a premýšľaním nad tým, ako si tieto obrázky môže vysvetliť dieťa, keď i ja sama s tým mám menší problém, som zistila, že sa na konci knihy nachádza slovník, v ktorom si význam obrázku možno vyhľadať. Bez tejto pomôcky bolo mnohokrát ťažké uhádnuť správny výraz, ktorý v texte zastúpili malé kresbičky. Často bol obrovskou výhodou i fakt, že sa príbeh po celej svojej dĺžke rýmuje.

Okrem obrázkov zasadených do príbehu sa v knižke nachádzajú i ďalšie ilustrácie, ktoré častokrát pokrývajú plochu celej strany. Spoľahlivo korešpondujú s príbehom, sú živé a nesú jedinečný dobový nádych.

Je veľmi ťažké predpokladať, či vás táto nevšedná a svojrázna knižka nadchne alebo sklame. Príbeh v nej sa dá prečítať za pár minút a ani sa nenazdáte, je po rozprávke. Ilustrácie v texte tiež môžu vyvolať dvojakú odozvu. Ak sa však na túto knižku pozriete ako na kúsok, ktorý spestrí váš repertoár detských rozprávkových príbehov, rozčarovanie by vás nemalo prekvapiť. Humorný príbeh osviežený miniatúrnymi obrázkami ocenia aj tí najmenší čitatelia, pretože sa do čítania so svojimi rodičmi môžu priamo zapojiť i oni. Pre tých väčších, ktorí sú už s písmenkami starí kamaráti, môže byť tento prvok potešujúcou zmenou.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– netradičné spracovanie známeho diela

– niektoré slová sú nahradené obrázkami

– knižka predstavuje príjemnú zmenu

Pre koho ánoPre koho áno

– ak hľadáte knižku, ktorá by sa odlíšila od bežných kníh pre deti

– pre deti od štyroch rokov

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte klasickú rozprávkovú knihu pre staršie dieťa, v ktorej nájdete viac textu

– ak plánujete pri knižke stráviť viac ako 15 minút

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fantasy Publishing

Preklad: Katarína Motyková, Eva Palkovičová

Pôvodný názov: Pictogramas en la historia de Don Quijote de la Mancha

Recenzent knihu čítal: 00hod 10min

Počet strán: 29

 

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip