Dokonalé rande

Alexandra Potterová

Fantázia či sen? Kedy veriť svojim očiam a kedy sa spoliehať na zdravý úsudok?


Ktorá z nás by si občas nezasnívala o dokonalom partnerovi? Veď médiá nám priam servírujú obrazy bezchybných mužov. No nemali by sme predsa len stáť nohami pevne na zemi a sny odhodiť za hlavu? Emily Albrightová by nám v tejto veci vedela poradiť. Ocitla sa totiž na hranici sna a reality.

dokonale randeA či to bol príjemný zážitok, už musíme posúdiť sami. Emily sa často nechala uniesť atmosférou kníh Jane Austinovej. Muži v naškrobených košeliach, úctiví k ženám, s vyberanými spôsobmi i slovníkom… Takých ako je pán Darcy v dnešnom svete už veľa nenájdeme. Emily sa to, tak ako už býva zvykom v Potterovej románoch, predsa len podarilo. Ako?

Stačil na to jeden výlet. Keď sa Američanka Emily balila do Anglicka na poznávací výlet, vôbec nepredpokladala, že na vlastnej koži zažije historickú atmosféru Austinovej kníh. Jej kamarátka sa jej snažila nahovoriť, že na tomto type výletu nemôže zažiť nič vzrušujúce a so skupinou seniorov bažiacich po literárnom dobrodružstve sa unudí k smrti. No slová jej kamošky sa, našťastie, nenaplnili. Emily za krátke časové obdobie toho zažije viac ako dosť – od lásky reálnej až po nereálnu. Spoznáva tu totiž pána Darcyho, ktorého okrem nej nik neuvidí. Je skutočný alebo na ňu len dolieha únava z cestovania?

„V autobuse počuť vravu. Vzduch je ťažký, miešajú sa tu rozličné vône. Nedočkavo pozerám na hodinky – ako dlho ešte? Obzerám sa okolo a očakávam, že uvidím autobus plný nespokojných ľudí, ale všetci vyzerajú šťastne. Ponúkajú sa koláčikmi, vraj sú plnené pudingom, no ktovie, čo v nich naozaj je.”

Dokonalé rande je klasickou „Potterovkou”. Je to kniha tak správne romantická, striedajúca skutočnosť s fantastikou, trochu zábavná, nenáročná, s dobre premyslenou zápletkou a skrytou menšou pointou, ktorá je dnes v romantickej literatúre veľkou raritou.

Aby ste si nemysleli, že jediným objektom Emilinho (ne)záujmu bude raz za čas sa objavujúci pán Darcy, musím vás ešte zoznámiť aj so Spikom – mužom, ktorý je členom rovnakého zájazdu ako Emily. Svojou povahou našu hlavnú hrdinku poriadne irituje, doslova sa jej posmieva a čaká na ďalšie príležitosti, kedy ju bude môcť v spoločnosti zosmiešniť. No nie je od nenávisti už len krôčik ku láske? Zistí Emily, že sa jej neoplatí sústreďovať sa na niekoho, kto je vlastne len výplodom fantázie? Má ešte šancu zamilovať sa do reálneho muža, keď jej snom je pán Darcy, ktorého povahu len tak hocikto neprekoná? A neplatí tu staré známe pravidlo: Nie je všetko zlato, čo sa blyští?

„,Ja som v knihe?’
,Áno, v knihe od Jane Austinovej. Je celá o vás – teda o pánovi Darcym.’ Opravím sa narýchlo. Bože, už tomu aj sama verím. ,Presvedčte sa sám,’ vyčerpane vydýchnem. Podávam mu do rúk kópiu svojej knihy. Teraz určite nájdeme racionálne riešenie celej situácie. Tento dôkaz len tak jednoducho zo stola nezmätie, alebo áno?”

Vďaka Potterovej románu sa ocitnete v prostredí čarokrásneho Anglicka, ktoré si vás opantá svojou históriou a atmosférou. Spolu s Emily sa vydáte po stopách Jane Austinovej a prečítate si krátke úryvky z jej románov. Tiež sa dozviete, aké to je randiť s galatným mužom, ktorému sa zdá vaše bežné oblečenie príliš vyzývavé a vaša povaha poriadne nespútaná. Po prečítaní tejto knihy si bezpochyby poviete to, čo je napísané na obálke – ,Sny by mali občas zostať snami’.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– romantika, ktorá sa vám neprilepí na prsty

– motív nie je kopírovaním klasického románu, ale naopak – knihu príjemne osviežuje

– v texte je prítomný humor

– žáner možno definovať ako kombináciu romantiky a komédie s fantastickými prvkami

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré už majú bežných romantických príbehov s predvídateľným koncom dosť

– ak ste čítali aj iný titul od Potterovej, táto kniha vás nemá čím sklamať

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na uveriteľné príbehy

– ak si postavu pána Darcyho neviete predstaviť nikde inde než vo veľdiele Pýcha a predsudok

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: NOXI

Preklad: Linda Waclavová

Pôvodný názov: Me and Mr Darcy

Recenzent knihu čítal: 04hod 17min

Počet strán: 352

 

Možno nájsť v úskaliach materstva i šťastné a pohodové chvíle? Čítaj viac
Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Manželky a milenky. Dva priestory, ktoré nenájdu vzájomné porozumenie, nikdy sa nebudú tolerovať či rešpektovať, vždy budú na seba ceriť zuby a vysielať varovné signály. Jednoducho prvé a druhé husle... Čítaj viac
Nikdy nehovor nikdy, pretože v živote je možné naozaj všetko. Melody si tiež myslela, že jej minulosť pre ňu navždy ostanem tajomstvom. Banálna zhoda náhod však spôsobila, že... Čítaj viac
Všetko sa dá, len treba chcieť! Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip