Dobre sa drž

Harlan Coben

Nie je nič horšie než zistenie, že vaše dieťa môže byť v ohrození.


Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď sa vašej ruky dotkne útla a bezmocná detská dlaň, vtedy sa to celé začína. Pocit, že už nedýchate len kvôli sebe.

dobre sa drzNepoznám dieťa, ktoré by svojim rodičom vyklopilo všetky tajomstvá. Skôr či neskôr prídu do našich životov veci, o ktorých sa pred rodičmi jednoducho nehovorí. Uvedomili si to aj manželia Mike a Tia Bayovci – rodičia dospievajúceho Adama. V snahe ochrániť ho pred nebezpečenstvom mu do počítača potajomky nainštalovali program, ktorý im pravidelne odosielal správy o Adamovej činnosti. Bolo to voči nemu férové? Ťažko povedať, no isté je, že mu táto menšia špionáž napokon zachránila život.

Popri domácnosti Bayovcov nazeráme aj do života druhej rodiny. Hillovci prišli o svojho syna Spencera. Hoci bol Adamovým kamarátom, ani on Spencerovým rodičom nedáva odpovede, po ktorých tak túžia. Prečo Spencer prišiel o život? Bola to naozaj samovražda? Čo sa v jeho poslednú noc vlastne odohralo? Mike Bay sa v záujme vlastného syna pustí do pátrania, čím nám autor dáva dôkaz, že rodičovská láska nepozná hraníc.

„Adam počúval posledný otcov odkaz a skoro sa rozplakal. Chcel mu zavolať na jeho číslo a povedať mu, aby poňho prišiel, a že potom môžu ísť na ten zápas Rangers so strýkom Moom a že im všetko povie. Držal mobil. Otcovo číslo mal v ňom uložené ako prvú rýchlu voľbu. Ukazovák mal už nad jednotkou. Stačilo stlačiť. Zozadu sa ozval hlas: ,Adam?’”

Harlan Coben musí byť známy všetkým milovníkom kriminálnych trilerov. Dobre sa drž je podľa mňa jeho najemotívnejším dielom. Okrem už dvoch spomenutých rodín sa tu stretávame s množstvom ďalších príbehov. Dievča, ktoré je šikanované v škole, žena, čo v úlohe matky zlyhala na plnej čiare, bezmocný otec prizerajúci sa na svoje, čoraz viac utrápenejšie, dieťa. Spočiatku som mala v dejových linkách mierny zmätok, ktorý sa onedlho, našťastie, vytratil. Postavy mali natoľko špecifické charaktery, že bolo takmer nemožné si ich popliesť. Konali pudovo, nechali sa ovládať citmi a pokorne znášali rany osudu, ktoré im boli zasadené.

„Čo to bol za otca? Teraz si sypal popol na hlavu. Vyčítal si, čo všetko v synovom správaní nevybadal. Vyčítal si, že tabletky a vodku nechával na ľahko dostupných miestach. Ale najmä si vyčítal to, čo si myslel. Možno to bola kríza stredného veku, no asi skôr niečo iné. Pravda bola taká, že Ron takýto život nenávidel.”

Autor nám tu naservíroval napínavý príbeh, ktorý je poprepletaný silnými vzťahovými väzbami. Množstvo postáv a ich mnohokrát neľahké životné osudy tvoria bohaté spektrum, spomedzi ktorého si každý nájde príbeh, ktorý ho chytí za srdce. Keď sa pokúsite rozuzliť zápletku skôr, ako vám autor podá vysvetlenie, buďte si vedomí toho, že poriadne potrápite svoje mozgové závity. Kto alebo čo číha na Adama? Ide o to isté nebezpečenstvo, ktoré zabilo i Spencera?

Coben má na konte niekoľko diel, no Dobre sa drž sa od tých ostatných líši hneď z niekoľkých hľadísk. Ak by som knihu mala porovnať s napríklad s titulom Nikomu nič nepovedz, Dobre sa drž je o trochu menej napínavé, no rovnako emotívne. Autor tu viac preukázal svoj rozprávačský talent, ktorý skombinoval s originálnou a pomerne komplikovanou zápletkou. Čo sa týka predvídavosti deja, zlo číhajúce na Adama len tak skoro neidentifikujete. Coben je jednoducho majstrom slova, kriminálnej zápletky a zobrazenia boľavých miest na duši, ktoré nám do nej vekom neustále pribúdajú.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo postáv a dejových rovín

– emotívny príbeh

– jeden príbeh zasahuje do druhého, čím autor vytvoril zaujímavý obrazec

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí už majú dosť všedných kriminálok, v ktorých sa rieši tradičná zápletka – zločin – hľadanie zločinca

– táto detektívka je vhodná pre ženy, ktoré veľmi nemusia drsné prostredie kriminálok, nakoľko tu okrem zločinu nájdu aj vykreslenie niekoľkých rozličných osudov

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte tradičnú detektívku

– ak pri čítaní kriminálok trváte na drsnom a hrubom zobrazení reality

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Marína Gálisová

Pôvodný názov: Hold Tight

Recenzent knihu čítal: 03hod 39min

Počet strán: 336

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Nepoznám dieťa, ktoré by nezatúžilo po domácom miláčikovi. Malej Eme sa sen o vlastnom zvieratku splnil a keď si domov prináša neobyčajného mopslíka Baróna... Čítaj viac
Čo všetko je človek ochotný urobiť pre peniaze? Dokáže zabudnúť na svoje city a podnikať skutky, ktoré sú mu proti srsti? Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca. Čítaj viac
Príbehy zachytávajúce zverstvá, ktoré sa odohrali počas druhej svetovej vojny, si vždy zákonite vyslúžia prívlastok... Čítaj viac
Životné okolnosti nás častokrát doženú k hrôzostrašným činom. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip