Divočina

Cheryl Strayed 

Niekedy nám nezostáva nič iné, len pokračovať a ísť ďalej.


Len tak sa zbaliť a odísť. Pre niekoho je to jednoduché a pre iného zase sakramentsky ťažké. Dokázali by ste nechať všetko za sebou a vydať sa na strastiplnú cestu do divočiny? Je to totiž miesto, kde pochopíte, aká divá a neskrotná v skutočnosti je. Stane sa pre vás celým svetom, avšak vy pre ňu nebudete znamenať absolútne nič a ona bez vás bude pokojne existovať aj naďalej.

divočinaRomán Divočina je autobiografickým dielom, v ktorom autorka popisuje svoju púť po vysokohorskom chodníku Pacific Crest Trail. Cheryl sa s takmer minimálnymi skúsenosťami vyberie na túru dlhú 1770 kilometrov, aby našla samú seba a zmenila svoj pohľad na svet. Dôvodov, ktoré ju dohnali k tomuto činu, bolo hneď niekoľko. Potreba opustiť trosky svojho života, ktorý sa rozpadol na márne kúsky, zlyhávajúce manželstvo a v neposlednom rade smrť jej milovanej matky, ktorá ju zasiahla najviac zo všetkého.

„Odkedy som túru začala, mi moje životné zápasy preblesli mysľou len občas. Prečo, ó prečo moja dobrá mama zomrela a ako bez nej dokážem žiť a prosperovať? Ako sa mohla po jej smrti moja rodina, kedysi bývala taká úzko spätá a silná, tak rýchlo a úplne rozpadnúť?“

Na prvý pohľad sa môže zdať, že príbeh bude veľmi jednotvárny. Veď celá kniha zobrazujúca len kráčanie po turistických chodníkoch nemôže čitateľovi priniesť nič nové a udržať jeho pozornosť. Ale opak je pravdou. Od prvej strany je popretkávaná mnohými autorkinými spomienkami z minulosti a rôznymi myšlienkami.

Cheryl sa odvážne vydala na cestu, na ktorú sa iní pripravujú mesiace, či dokonca roky. Absencia prípravy bola len jedno z ďalších mizerných rozhodnutí, ktoré vo svojom živote spravila. Niekoľkokrát to vyústilo do vážnych situácií, ktoré ju mohli stáť aj život. Ani napriek tomu sa nevzdala a pokračovala ďalej. Nechápala som, kde toto drobné žieňa berie silu prekonať nesmiernu fyzickú bolesť. Mnohí by to určite vzdali už dávno, ale Cheryl kráčala ďalej až do úplného konca..

„‚Veľa šťastia,‘ zaželal mi a jeho hnedé oči sa stretli s mojimi. ‚Nevzdaj to, Cheryl,‘ povedal, keď sa obrátil na odchod. ‚Ani ty,‘ zavolala som za ním, akoby sa to chystal urobiť. O desať minút mi zmizol z dohľadu.“

Po takomto zážitku je ťažké navrátiť sa do bežného života. Veď doteraz ste si všetko potrebné k prežitiu dokázali odniesť na chrbte. V knihe autorka veľmi úprimne popisuje všetky svoje pocity, takže je jednoduché sa vžiť do jej kože a prežívať túto skúsenosť s ňou. V tichu prírody je totiž najľahšie sa započúvať do svojho vlastného vnútra.

Častokrát sa stane, že na povrch vyplávajú potláčané pocity skryté hlboko vo vnútri. Divočina je príbeh o strate blízkeho človeka, o bolesti a poháňaní sa vpred, nielen v horách. Tento príbeh zaujme najmä nadšencov skutočných príbehov a memoárov, avšak je vhodný aj pre milovníkov dobrodružnej literatúry.

Pevne verím, že aj vy si túto cestu po Pacifickej hrebeňovke užijete a som si istá, že k blížiacemu sa záveru knihy si budete želať, aby bola PCT aspoň o ďalších 500 kilometrov dlhšia. Na jej konci sa možno nedozviete všetky odpovede na svoje otázky, ale budete vedieť, že každé jedno slovo bolo úprimné. Vydajte sa s Cheryl a jej batohom Príšerou na dlhú prechádzku po kľukatých chodníkoch neporaziteľnej a zároveň krehkej divočiny.

Recenzent: Ivana Šturcelová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh plný úprimných a surových pocitov

– opisy prírody

– sympatická hlavná postava

– aj napriek jednotvárnejšiemu deju tu čitateľ pociťuje isté napätie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov dobrodružných románov

– pre tých, ktorí vedia oceniť skutočné príbehy

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate klasický cestopis s podrobnými faktografickými či geografickými údajmi

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Saskia Hudecová

Pôvodný názov: Wild

Recenzent knihu čítal: 04hod 40min

Počet strán: 384

 

Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes... Čítaj viac
Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik. Čítaj viac
Tínedžerská lovestory zasadená do depresívneho prostredia rastie vďaka vtipným situáciám. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip