Dívka, která nesměla mít sny

Barbora Walterová Benešová

Tradície by sa mali zachovávať len vtedy, ak nám bytostne neubližujú.


Občas je veľmi ťažké pripustiť, že sa niekde za hranicami našej krajiny odohráva peklo, ktorému nemáme ako zabrániť. Mnoho skutočností, ktoré my berieme ako samozrejmosť, sú na druhom kúte sveta len prianím. Prianím, ktoré nemožno ani len vysloviť.

dívka, která nesmela mít snyPríbeh ukrytý v tejto knižke vám ukáže, že aj napriek všetkým sťažnostiam, ktoré ste dnes vypustili z úst, sa máte dobre. Priam výborne. Hrubočizná kniha je rozdelená do niekoľkých častí, pričom každá z nich sa sústreďuje na iné zoskupenie postáv a zdôrazňuje rôzne problémy z mnohých uhlov pohľadu.

Prvé riadky knihy čitateľa zavedú do prostredia afrického kmeňa Hamarov, v ktorom je načrtnutý osud jednej rodiny. Mladé dievča Leila (u nás by sme povedali, že je ešte dieťaťom) sa vydáva. Jej muž je našťastie iný ako ostatní, nebije ju a rešpektuje jej názory. Postupom času prídete na to, že túto skutočnosť možno označiť za raritu. Príbeh nám už hneď v úvode približuje mnohé africké tradície a kultúrne pravidlá, pri ktorých sa náš čitateľ nejedenkrát zamyslí a zhrozí. V druhej časti zasa stretnete tri postavy na ceste do Afriky – matku so svojimi dvoma synmi, čerstvo vyštudovanými lekármi. V Afrike sa všetci zoznámia s dcérou Leily, mladučkou Kehko, ktorá je v tom čase práve súca na vydaj. Jeden z dvoch bratov sa do nej zahľadí a pociťuje neodohnateľnú túžbu stať sa jej ochrancom. Svojimi činmi však stavia do nebezpečenstva nielen Kehko, ale i seba. Porušiť tradície a znevážiť kultúru Afričanov môže byť poriadne riskantné…

„,Kde máte anesteziologický přístroj?‘ marně ho hledal Eliáš.
,Nemáme,‘ odpovídá Ital bez emocií.
,A kyslík?‘ Eliáš poněkud zrozpačitěl.
,To už vůbec ne,‘ směje sa Caravela, ,nejste v Praze, ale v africké buši.‘
První dojem dvojčat z operace byl přímo hrozivý. Pacientka nebyla napojena na dýchací přístroj, neboť tu žádný nebyl.“

Dívka, která nesměla mít sny hodnoverne zobrazuje kultúrne rozdiely, ktoré medzi našou krajinou a Afrikou priam bijú do očí. Niektoré skutočnosti sú tu opísané veľmi detailne, čím sa len prehlbuje emotívny zážitok. Autorka poukazuje na niekoľko spoločenských problémov, proti ktorým nemá našinec ako zabojovať. Ženská obriezka, vysoká detská úmrtnosť, podradné postavenie ženy v spoločnosti, mnohoženstvo, žalostne nízka úroveň zdravotníctva, zastaralé a archetypálne lekárske postupy – to je len malá ukážka toho, čo nám autorka príbehom sprostredkuje.

„Při iniciačním obřadu chlapců si dívky na důkaz toho, že snesou bolest, řezou na zádech hluboké rány, po kterých jim zůstavají jizvy na celý život. Čím hlubší jsou rány, tím větší značí oddanost. Oddanost svému manželovi a celé rodině.“

Kniha sa aj napriek svojmu nemalému rozsahu číta veľmi rýchlo, slovenskému publiku neprekáža ani čeština. Obšírnejšie a časté opisy vôbec nie sú spomaľovačom deja, no práve naopak – výborne dotvárajú celkový dojem, ktorý príbeh zanechá v duši čitateľa. V prvej časti je opisov viac, postupom strán sa pomaly redukujú a autorka ich nahrádza priamou rečou.

Dívka, která nesměla mít sny je román naplnený mnohými pocitmi a emóciami. Hlavní hrdinovia si potykajú so strachom, nepochopením, smútkom i pocitom ublíženia, s ktorým sa nemožno vyrovnať. Čitateľ všetky tieto dojmy po celý čas prežíva spolu s nimi. V poslednej tretine knihy sa nostalgický pocit trochu zmierňuje a je zastúpený niekoľkými humornými scénami, ktoré vyplývajú z kultúrnych rozdielov a zo situácií, kedy mladučká Kehko spoznáva európsky svet.

Nemali by sme zatvárať oči pred neprávosťami, ktoré sa odohrávajú mimo nás. Po dočítaní knihy som mala v hlave množstvo otázok, ktorých som sa niekoľko dní nemohla zbaviť. Otvorený koniec je prísľubom druhej časti a verím, že nie som jediná, ktorá sa ho nevie dočkať. Knižka predstavuje príjemné spestrenie niekoľkých večerov. Hoci sa autorka pustila do citlivej a náročnej témy, stále dokázala ostať v oblasti oddychovej literatúry. Príbeh síce čitateľa postaví pred mnohé zarážajúce a mrazivé skutočnosti, no zároveň ho čítanie nevyčerpá.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– emotívny a rozsiahly príbeh

– množstvo detailných opisov

– vykreslenie afrických kultúrnych tradícií a zvykov

– autorka veľa skutočností opisuje bez cenzúry

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i ženy, ktorí chcú siahnuť po dramatickom príbehu zasadeného do iného prostredia

– pre každého, kto sa zaujíma o kultúrne rozdiely a cudzokrajné tradície

Pre koho niePre koho nie

– ak túžite po typickej romantike

– ak vám pri čítaní prekážajú rozsiahlejšie opisy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Nakladatelství Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 23min

Počet strán: 344

 

Kto z nás by dokázal zanevrieť na rodinu, zdvihnúť kotvy a len tak zo dňa na deň osamieť? Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
V živote si nemôžete byť ničím istí. Ani tým, kto ste... Čítaj viac
Prečo niekto kráča životom hladko a plynulo a iný spadne do prvej jamy, ktorú mu život nastraží? Môže za to osobnosť, citová vyspelosť alebo naša minulosť? Čítaj viac
Keď minulosť začína z rukáva vyťahovať tajné esá... Čítaj viac
Tínedžerská lovestory zasadená do depresívneho prostredia rastie vďaka vtipným situáciám. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip