Desivo blízko

Linwood Barclay

Žiadna hrozba nie je od nás dostatočne ďaleko.


Nepoznám človeka, ktorý by si chcel prejsť niečím podobným ako hlavný hrdina z Desivo blízko. Predstavte si, že vašich susedov niekto surovo zavraždí. Čo by ste robili? Odsťahovali by ste sa alebo sa spoliehali na to, že každý máme svoj osud? No aj ten sa môže občas zmýliť, a to fatálne.

Derek plánuje využiť situáciu, ktorá sa mu naskytla – rodina jeho kamaráta a suseda Adama odchádza na dovolenku a on má tak pre seba a svoju priateľku k dispozícii voľný dom. Keď je všetko pripravené, Langleyovci ho prekvapia nečakaným návratom. Schová sa teda v pivnici a stáva sa svedkom obrovskej tragédie. Krátko po príchode rodiny prichádzajú i ďalší ľudia a celú rodinu Langleyovcov zastrelia.

„Človek, ktorý strieľal. Vrah. Ani nie meter od neho na druhej strane gauča. Derek počul jeho plytký, rýchly dych. Zaťal čeľuste; za každú cenu mu musia prestať drkotať zuby. Premýšľal, či vrah nemôže počuť, ako mu v spánkoch pulzuje krv.”

Prečo sa to stalo? Čím sa Langleyovci previnili, koho nahnevali natoľko, že za svoje činy museli zaplatiť vlastnou smrťou? Derek si časom uvedomí, že v osudný večer neprišiel len o svojho najlepšieho priateľa, ale aj o vlastné bezpečie. So svojím otcom Jimmom pravdepodobne objavili motív vraždy. Môže obyčajný starý počítač obsahovať informácie dôležitejšie než ľudský život? Derek má všetky súbory zálohované na diskete. Hrozí niečo aj jemu? A nebola vražda Langlyovcov omylom? Nemali vrahovia zablúdiť o dom ďalej?

Kriminálka, ktorá vás chytí a nepustí, kým ju nedočítate. Autor sa s úvodom veľmi nemaznal a nešťastie rodiny Langlyovcov sa odohrá hneď na začiatku. Táto tragédia tak naštartuje každého milovníka kriminálok. Aj vy sa budete chcieť k rozuzleniu dopátrať čo najskôr. Obavy, či všetko napätie nebolo vyčerpané už v prvých kapitolách, sú neopodstatnené. O prekvapenia, strhujúce momenty či emócie ani naďalej nebude núdza.

Rozprávačom je Jim Cutter, otec Adama, ktorý celé nešťastie nechtiac uvidel na vlastné oči. Jim sa tu tak pletie detektívom pod nohy a hľadá vinníkov či motívy na vlastnú päsť. Linwood Barclay je známy tým, že vyšetrovanie svojich prípadov vkladá do rúk obyčajným ľuďom, ktorí sú v hľadaní pravdy poháňaní vlastnou túžbou a nie je vidinou platu. Hoci sa v texte stretávame aj s vyšetrovateľom Barrym, jeho postava tu veľa vody nenamúti. Za každým pokrokom bude stáť práve Jim, prípadne jeho syn Adam. Jimovo pátranie príbeh zároveň aj nemálo odľahčí, pretože je to ten typ charakteru, ktorý väčšina čitateľov miluje – vtipný, s chladnou hlavou a dobrým srdcom.

„Pripadalo mi úplne nemožné, že by Langleyovcov zabili pre desať rokov starý text nájdený na počítači akéhosi študenta. Vlastne mi takmer odľahlo. Že sa s tým Derek neunúval zdôveriť Barrymu – šialený nápad. Ale aj keby sme pripustili, že počítač nejako súvisí s ich vraždou, čo sa mi zdalo krajne nepravdepodobné, kto vôbec vedel, že tam je?”

Ak sa budete chcieť zapojiť do vyšetrovania aj vy, pripravte sa na to, že svoje odhady budete takpovediac strieľať naslepo. Aj ja som mala pár tipov, ktorými som si bola skalopevne istá, no nové udalosti odohrávajúce sa v príbehu mi vždy moje predpoklady zmarili.

Keď tento román porovnám s predchádzajúcim dielom Barclaya Bez rozlúčky, musím skonštatovať, že predošlá kniha bola o pol stupňa lepšia. Ak ste teda čítali Bez rozlúčky aj vy, môže sa stať, že sa vám tento príbeh bude zdať trochu zbytočne natiahnutý. Je to však tým, že autor si predchádzajúcim dielom zdvihol latku príliš vysoko a je veľmi ťažké ju teraz prekonávať.

Môžem napísať, že Desivo blízko je strhujúcou kriminálkou, ktorú si po čase budete chcieť prečítať znovu, no viem, že tento prívlastok má takmer každá detektívka, a preto význam týchto slov už začína strácať platnosť. Desivo blízko je najmä pre tých, ktorí si chcú na chvíľu oddýchnuť od severského krimi, no stále sa im žiada vzrušujúceho pôžitku z napínavého čítania.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– reálne zobrazené postavy, ktoré pátrajú na vlastnú päsť

– netradičná kriminálna zápletka

– príbeh sa rozvíja hneď od prvej strany

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov kriminálok

– pre tých, ktorí čítali aj predchádzajúce dielo tohto autora Bez rozlúčky

– pre ženy, ktoré hľadajú napínavý príbeh, ale na drastické opisy nemajú žalúdok

Pre koho niePre koho nie

– ak máte radšej kriminálky, v ktorých vinníkov hľadajú policajní vyšetrovatelia či detektívi

– ak ste si priveľmi zvykli na severské krimi

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Ikar

Preklad: Marek Leško

Pôvodný názov: Too Close to Home

Recenzent knihu čítal: 04hod 24min

Počet strán: 352

 

Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko, o tom niet pochýb. No zároveň je medzi nimi... Čítaj viac
Keby som bola tebou, Sama sebou a Jedine s ním. V dvoch predchádzajúcich častiach sme mali možnosť prečítať si o dvoch vzájomne sa prelínajúcich osudoch Sary a Rebeccy... Čítaj viac
Dámska jazda sa zmení na boj o život. Čítaj viac
Novinárke Nore sa úplnou náhodou dostane do rúk zamknutý kufor. Po jeho otvorení sa jej na podlahu zosype niekoľko polaroidových... Čítaj viac
Dvaja mladí ľudia, ktorých dovedna spojila inakosť. Čítaj viac
Únik je niekedy najlákavejšou voľbou... Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip