Desivé odhalenie

Lucia Braunová

Komu môžeme naozaj naplno dôverovať?


V živote stretávame ľudí, ktorí prekvapia. V pozitívnom i negatívnom ohľade. Prehrýzť sa cez masku, ktorú majú iní na tvári, nie je vôbec jednoduché, a preto nám neostáva nič iné, len sa spoliehať na vlastnú intuíciu. No i tá na to, aby v nás vzbudila podozrenie, potrebuje aspoň minimálne indície.

desivé odhalenieDramatický úvod v podaní nezávislého rozprávača zachytáva situáciu, ktorá je akoby vytrhnutá z poriadne drsného kriminálneho trileru. Následne na to je táto scéna vystriedaná ja-rozprávaním hlavnej postavy Anabely, mladej ženy, ktorá zdieľa jednu domácnosť so svojím priateľom Danielom. V jej živote sa však začnú diať neočakávané zmeny. Čoraz častejšie stretáva svoju bývalú známosť Alexa, a hoci sa vzťah s ním skončil boľavým sklamaním, v Anabele sa prebúdzajú staré city. Aby toho zmätku v jej duši nebolo málo, Daniel začína byť poriadne čudný, k Anabele sa správa nevrlo a čoraz viac času trávi v práci. Alebo je to len výhovorka? Keď Anabela zisťuje viac, začnú sa diať zvláštne veci, ktoré jej navodzujú zimomriavky. Sú Danielove dôležité a neodkladné pracovné povinnosti iba zásterkou, ktorá kryje desivé tajomstvo?

Odhliadnuc od prológu, prvá polovica knihy vzbudzuje u čitateľa dojem, že sa ponoril do ženského románu, v ktorom ústredným motívom je citová nestálosť hlavnej hrdinky. Neskôr však do čitateľovej pozornosti vstupuje postava muža, ktorá predstavu o romanticko-dramatickej zápletke trochu naruší. Anabela sa totiž dozvedá, že daný muž kontaktoval jej priateľa a následne na to sa stal nezvestným. Tento moment je akýmsi štartom ďalších indícií, ktoré čitateľa len utvrdzujú v tom, že do popredia vystúpia aj kriminálne prvky, ktoré nám v náznakoch sľubuje anotácia.

„‚Je to celé čudné,‘ povedala mi Kristína, keď som jej pri pukancoch a pohári vína rozprávala o mužovi s drakom. ‚Prečo u vás klopal? Potom si ho videla s Danielom, hm,‘ krútila hlavou. ‚Mala si ísť na Daniela s okľukou, nie všetko hneď zo seba vysypať.‘“

Dej plynie pomerne rýchlo, v príbehu čitateľ okrem už troch spomenutých hlavných postáv spozná i pár vedľajších, ktoré príbeh spestria a svojím konaním podporia jeho dramatickosť. Klasických opisov v príbehu veľa nie je, priama reč je v texte zastúpená taktiež v menšom pomere. Kniha sa aj napriek tomu číta rýchlo a ľahko.

‚Nikdy nerozumiem tvojim poznámkam, ale neuveriteľne ma priťahuješ a tužím po tebe ako blázon.‘ Jeho pery pristáli na mojom uchu. Chvíľu ho láskali a potom mi začal spievať našu pieseň Goodbye my lover. Mal krásny hlas. Taký chrapľavý. Milovala som tóny, ktoré zo seba vydával, boli plné lásky.”

Svižnosť a rýchle vstrebanie príbehu majú na svedomí aj nenáročná slovná zásoba a jednoduchšia štylistika, ktoré však v tomto žánri neznamenajú negatívum. Až do úplného konca sa autorka vyhýbala vulgarizmom či pejoratívnym výrazom, ktoré by kazili celkový literárny zážitok čitateľa. Záver príbehu však zachytával pár drsných, dramatických scén a ak vezmeme do úvahy, že použitím ostrejších slov chcela autorka podporiť psychické vypätie hlavnej hrdinky, nie je celkom na mieste považovať tento výber slovníka za nedostatok.

Desivé odhalenie je príbeh mladej ženy, ktorá verila nesprávnemu človeku. Zachytáva dramaticko-romantickú zápletku podfarbenú kriminálnymi prvkami. Príbeh sprvoti pôsobí predvídateľne, no v závere na čitateľa čaká pár prekvapivých zvratov, ktoré neočakával. Autorka príbeh celkom zručne vystupňovala a pravidelne čitateľom podsúvala indície vedúce k rozuzleniu príbehu, no stále si nechávala v zálohe pár tromfov, ktorými dokázala prekvapiť. Vnútornou formou, zápletkou i originalitou sa však príbeh aj tak zaraďuje medzi oddychového romány, ktoré majú na trhu niekoľko podobných knižných kolegov.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– romantický príbeh s kriminálnymi prvkami

– jednoduché výrazové prostriedky

– menší počet postáv

– málo opisov i dialógov

– v závere čaká na čitateľa prekvapenie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré obľubujú dramatické príbehy s nádychom romantiky

– pre tých, ktorí majú radi napätie, no nechcú siahnuť po kriminálke

– pre milovníkov oddychových románov

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate sladkú romantiku

– ak máte vysoké nároky na rozsah použitej slovnej zásoby či štylistiku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 55min

Počet strán: 319

 

Sú podľa vás sny odrazom reality? Alebo sú to len výplody našich zážitkov? Pozrite sa na príbeh Agnes, ktorej sny sa stali hrôzostrašnou skutočnosťou... Čítaj viac
Exotický príbeh s magickými prvkami. Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip