Darina Hamarová

Recenzent vlastne vytvára umelecké dielo.“


hamaraDarinka, ste autorkou troch kníh (Slzy muža, Životom nekráčam sama, Ruleta života). Kedy ste si povedali, že začnete s písaním kníh? Čo vás k tomuto kroku inšpirovalo?

Od malička som rada písala a milovala knihy. S pribúdajúcimi rokmi som zistila, že ma fascinujú  životné príbehy ľudí. A tak som to všetko spojila a začala dávať príbehy na papier. Príbehy mojich kníh sú postavené na skutočných základoch. Sú reálnym obrazom života okolo nás.

Vaša prvá kniha Slzy muža vznikla na základe skutočných udalostí, ktoré sa (ako som sa dočítala v anotácii) odohrali v roku 1991. Vedeli by ste našim čitateľom povedať, o aké udalosti šlo a ako ste sa o nich dopočuli?

Na samote na juhu stredného Slovenska našiel náhodný turista mŕtvolu mladej ženy. Tento príbeh sa stal základným motívom pre napísanie knihy. Vyrozprával mi ho človek, ktorý poznal zavraždenú dievčinu a jej rodinu. V knihe okrem kriminálnych prvkov, kde sa mladý novinár Giu venuje tomuto prípadu spred dvadsiatich rokov, keď odsúdili Michala za znásilnenie a vraždu jeho mladej priateľky, nájdete aj retrospektívne časti, v ktorých nás Giu prevedie svojím študentským životom. Kniha zaujala hlavne tým, že je to príbeh muža, rozprávaný mužom, ale napísaný ženou.

Životom nekráčam sama je príbeh s autobiografickými prvkami, ktorý čitateľom umožňuje nahliadnuť do neľahkého obdobia života ženy, ktorá sa stretla s nemilosrdnou chorobou. Písať román podložený skutočnými udalosťami, nie je pre autora ľahké, no ešte obtiažnejšie je spostredkovať čitateľom svoje vlastné zážitky… Vedeli by ste porovnať písanie prvej a druhej knihy?

Áno, ŽIVOTOM NEKRÁČAM SAMA je môj životný príbeh. Je to veľmi osobný príbeh. Spomienky, hoci aj po rokoch, bolia. Veľmi. Vyrovnať sa s tým, že ste ochoreli na chorobu, na ktorú sa umiera, je veľmi – veľmi ťažké. A ešte ťažšie je to vtedy, keď vám na tú istú chorobu pred niekoľkými rokmi umrela sestra. Zrazu zistíte, že predsa nemôžete umrieť, že je tu ešte toľko toho potrebné urobiť a že to nikto iný za vás neurobí. Že je tu štvoro párov detských očí, ktoré na vás visia a ktoré sú tu bez vás stratené. Čo vám ostáva? Musíte žiť. Musíte chcieť žiť a nič iné si nepripúšťať.
A tak písanie príbehu Danice, ktorá je napriek nepriazni osudu rozhodnutá s ním bojovať a zvíťaziť, bolo omnoho emotívnejšie. Príbehom som chcela dodať odvahu ľuďom, ktorí bojujú a nielen s rakovinou.
„Môj boj s osudom ma naučil jedno. Nikdy, naozaj nikdy sa nevzdávať. Nikdy, naozaj nikdy si nepripustiť, že prehráte. Prehrávať môžete, no prehrať nie. Pretože neviete, kedy to ten osud zabalí a nechá vás nad ním zvíťaziť,“ sú slová zo spomínanej knihy.

V týchto dňoch uzrela svetlo sveta Ruleta života, novinka, na ktorú sa, verím, tešíme nielen my v našom tíme. Aký príbeh tu čitatelia nájdu?

„Všetci hľadáme svoj vysnený pokoj a len málokto z nás ho skutočne nájde,“ je ústredná myšlienka románu a hlavný hrdina Tomáš si myslel, že on už ten svoj vysnený pokoj našiel. Bol úspešný, nič mu nechýbalo. Mal život ako v rozprávke. Na rozdiel od rozprávok, ktoré si pamätal z detstva, v živote vždy nevíťazí dobro nad zlom. V skutočnom živote sa vždy nekončí príbeh šťastne. Stačí jeden okamih a všetko, čo človek rokmi buduje, je preč. Príbeh vypovedá o tom, čo všetko sa mu postaví do cesty za opätovným hľadaním vysneného pokoja.

Hoci je váš tretí titul horúcou novinkou, nedá mi nespýtať sa, či k trom knižným súrodencom pribudne i štvrtý. Plánujete v písaní pokračovať? (Ak áno, máte už námet, ktorému dáte čoskoro písomnú podobu?)

V súčasnosti pracujem na voľnom pokračovaní prvotiny Slzy muža. Zopár ďalších námetov sa mi preháňa hlavou a pokým budem vedieť priniesť do ďalšej knihy niečo nové, budem pokračovať v písaní. V žiadnom prípade nechcem upadnúť do stereotypu.

Vie vás kniha i v kníhkupectve zaujať viac, ak je na obálke napísané, že ide o skutočný príbeh?

Áno, mám rada skutočné príbehy. Hovorím, že život píše najkrajšie príbehy.

Predpokladám, že ste nielen autorka, ale i čitateľka. Aký žáner dominuje vo vašej knižnici?

Moja knižnica je ako jesenná príroda. Hrá mnohými farbami, teda žánrami. Okrem hororov v nej nájdete aspoň po jednom kuse z každého žánru. Dominujú životopisy, cestopisy, detektívky, klasické romány od svetových autorov a v momentálne sa knižnica zapĺňa románmi súčasných autorov.

Máte spisovateľský vzor? Ak by ste sa mohli stretnúť s jedným spisovateľom alebo spisovateľkou, koho by ste oslovili? Bol by to niekto, kto už do vôd literatúry prispieť nemôže, alebo súčasný autor?

Áno, mám, ale bohužiaľ stretnutie sa už nedá zrealizovať. Páči sa mi tvorba Jane Austenovej. Napriek jej krátkemu životu sa stala zakladateľkou moderného, tzv. „rodinného“ románu. Fascinuje ma jej opis charakterov a pocitov postáv, predovšetkým ženských, pretože v dobe, v ktorej žila, nebolo možné, aby ženy trávili čas s rôznymi  mužmi a vedeli preniknúť do sveta ich myslenia. Jane je mojou veľkou inšpiráciou, keď sa snažím vykresliť emocionálny svet knižných postáv a vdýchnuť im dušu, dnes už môžem aj mužským.

Vedeli by ste definovať, aká je to dobrá/kvalitná kniha? Čo všetko by mala obsahovať, na čo by autor nemal zabudnúť?

Pre mňa je najdôležitejšie, aby čitatelia po dočítaní posledného riadku neodložili môj román len tak, aby ich prinútil zamyslieť sa nad tým, čo som tým románom chcela povedať, aký odkaz som im v ňom zanechala. Ja hovorím, že každá kniha, každý román by mal mať svoju dušu. A v tom je podľa mňa tajomstvo dobrej knihy. Keď píšem knihu, chcem, aby mal čitateľ pocit, že mu príbeh rozprávam, že sedím oproti nemu a že je súčasťou deja.

Ak sme už spomenuli dobrú knihu, spomeňme aj opak – schválne však vzhľadom k nasledujúcej otázke nenapíšem výraz zlá… Vie vás niečo pri čítaní znechutiť, prípadne úplne odradiť od čítania?

Predvídateľný dej, opakujúce sa klišé a neprirodzené dialógy sú najväčší zabijaci mojej chute pokračovať v čítaní knihy.

V našom tíme prehlasujeme, že medzi knihou a čitateľom musí zavládnuť dokonalý vzájomný súlad, inak vzniká neporozumenie, ktorého výsledkom je to, že knihu čitateľ označí ako brak. Súhlasíte s naším tvrdením, že zlá kniha neexistuje a vždy ide len o akési nepochopenie?

Súhlasím s vami, vlastne ste za mňa odpovedali. Nevyjadrujem sa kriticky ku knihám iných autorov. Ako čitateľka mám názor, že neexistuje zlá kniha. Je len nesprávny výber knihy. Ak sa stane, že mi kniha nesadne, jednoducho ju odložím a nemám potrebu roztrubovať do sveta, že je to brak. Nie som na to vlastne ani fundovaná, nie som totiž literárny kritik. A tá mnou nedocenená kniha si určite nájde svojho čitateľa.

Ste spokojná so situáciou, ktorá na slovenskom knižnom trhu vládne? V prípade, že by ste mohli zmeniť jednu skutočnosť, čo konkrétne by to bolo?

Na knižnom trhu je veľká konkurencia. Ak aj autor napíše výbornú knihu, ale nemá reklamu, čitateľ sa nemá ako dozvedieť o jeho knihe. Samotný autor si nemôže dovoliť platený marketing, a tak to ostáva na vydavateľovi. A tu sú, žiaľ, rovní a rovnejší.

Pociťujete na našom trhu deficit alebo prebytok kníh istého žánru? Alebo tu podľa vás vládne rovnováha a každý si môže v kníhkupectve nájsť to, čo ho zaujíma?

Tak ako v iných oblastiach života, aj knižný trh sa riadi dopytom. Keď je niektorý žáner „in“, tak je prirodzené, že vydavateľstvá vydávajú viac knihy v tomto žánri. Podľa mňa, v súčasnosti zažíva boom ženský román, motivačná literatúra a kuchárske knihy.

Predstavme si, že tento rozhovor číta človek, ktorý síce nosí v hlave výborný námet na knižný príbeh, no stále zvažuje, či sa do písania pustiť. Čo by ste mu poradili?

Ja som ešte autorské bábätko, tak neviem, či som osoba, ktorá dokáže správne poradiť. Myslím si, že v prvom rade treba mať dobrý nos na tému, o ktorej chcete písať. Tak ak má človek výborný námet, potrebuje ešte disponovať dobrou fantáziou a vedieť vyskladať dej. Mal by mať talent vedieť „vyrozprávať“ svoj príbeh a nakoniec, musí mať obrovské kusisko šťastia, aby našiel ochotného vydavateľa, ktorý knihu ponúkne trhu a potom nášmu človeku neostáva už nič iné, len dúfať a veriť, že si tú jeho knihu niekto aj prečíta a v tom lepšom prípade aj kúpi 🙂 .

Výrobný proces, ktorý predchádza vydaniu knihy, si vie nezainteresovaný človek predstaviť len s veľkými ťažkosťami. Dopísaným rukopisom sa v podstate celý proces len začína a autor sa vydáva na neistú cestu s konečnou zastávkou „to správne vydavateľstvo“. Ako si na tento proces spomínate vy? Bola to dlhá a strastiplná púť alebo pohodlná jazda? 🙂

Tak to bola jazda, to vám poviem!!!! V tomto som bola dieťa šťasteny. Keď sa mi prvý rukopis začal podobať na knihu, začala som hľadať vydavateľstvá, ktoré vydávajú žáner, ktorý sa mi podarilo vytvoriť. Vytipovala som si ich zopár a v prvom kole som poslala rukopis trom. Do týždňa sa ozvalo vydavateľstvo Motýľ, že by rado vydalo môj rukopis. A ja som tam aj zakotvila.

Sledujete i knižné recenzie, ktoré v posledných rokoch zažívajú neuveriteľný rozmach? Ak áno, aký to bol pocit, keď ste sa po prvýkrát začítali do recenzie na vaše dielo?

Sledujem. A teším sa tomuto rozmachu. Aj ako čitateľ, aj ako autor. Na prvú recenziu nikdy nezabudnem. Bolo neskutočné pozerať sa na svoj príbeh a hrdinov očami niekoho iného.

Myslíte si, že recenzia alebo len stručný názor od čitateľa vie posunúť autora vpred?

Áno, ak obsahuje nielen kladné, ale aj záporné rysy.

Aké prvky by recenzia mala obsahovať, aby sme ju mohli označiť ako dobrú či pre čitateľa prínosnú?

Recenzia, ak sa nemýlim, je zaradená do publicistického žánru. Mala by teda spĺňať určité stanovené kritéria. V recenzii by mali byť uvedené faktické údaje o recenzovanej knihe a mal by to byť kritický rozbor knihy, ktorý obsahuje aj hodnotenie knihy. Recenzent musí v prvom rade knižku pochopiť, utvoriť si o nej vlastný názor a potom ho jasne naformulovať a zverejniť. Uplatňuje pri tom svoj vkus, ale aj empatiu. Recenzent by mal mať vedomosti o autorovi, mal by poznať kontext a dobu vzniku diela. Pravopis, štylistika a grafická úprava by mali byť samozrejmosťou. Tých „by“ som dala neúrekom. Recenzent vlastne vytvára umelecké dielo.

Čo je podľa vás absolútny vrchol v kariére spisovateľa?

Mám pocit, že ja ten svoj už žijem. Za niekoľko mesiacov sa mi podarilo získať čitateľské publikum, ktoré nielen číta a čaká na ďalšiu knihu, ale dáva mi aj vedieť o svojich pocitoch, ktoré v nich vyvolávajú moje knihy. A tak sa dozvedám, že pri čítaní príbehov plačú, aj sa smejú. Dozvedám sa, že im príbeh dodáva odvahu, vieru v seba, svoje sily. Toto som sa snažila dosiahnuť, hlavne v knihe Životom nekráčam sama. Dokonca v čitateľskej ankete Životom nekráčam sama získala ocenenie KNIHA ORAVY 2014. V ankete na martinus.sk som sa, znova vďaka čitateľom, dostala medzi TOP 5 autorov na Slovensku za rok 2014. Tieto ocenenia majú pre mňa mimoriadnu hodnotu práve z dôvodu, že išlo o čitateľské ankety a mne dali spätnú väzbu od čitateľov, že knihy čítajú a páčia sa im. Dáva to zmysel tomu, čo robím a tak aj keď už nič iné nepríde, mohol by to byť aj ten pomyselný vrchol kariéry.

V závere by som vám rada poďakovala za váš čas, ktorý investujete do rozhovoru a popriala vám veľa úspechov nielen na literárnom poli! Chceli by ste našim i vašim čitateľom odkázať akúsi záverečnú bodku? 🙂

Aby si aj naďalej našli čas a dali mi vedieť, že moje knihy nie sú len okrasou poličiek v kníhkupectvách 🙂 .

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Darina Hamarová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip