Cudzinca nemiluj

Ivana Ondriová

Príbeh o tom, ako vám jeden jediný človek môže zbúrať všetky doterajšie istoty.


Vpustiť si do života novú osobu je viac ako riskantné. Za tvárou maskovanou úsmevom sa môže skrývať niekto, koho cieľom je prevŕtať vaše oporné múry natoľko, až sa raz úplne zosypú.

Cudzinca nemiluj_TITULKARebeka si žila navonok pokojným životom a vrásky na čele jej spôsoboval len rúcajúci sa manželský život. Keď sa jej sestra Angela vrátila zo zahraničia, Rebeka ani len v kútiku duše netušila, že Angelin príchod rozpúta hotové peklo. Neprišla totiž sama, v tesnom závese si priviedla priateľa Daniela. Rebeka jeho tienisté stránky odhalila hneď na začiatku, no zdá sa, že celá rodina je Danielom doslova unesená. Pochopenie neprichádza ani vtedy, keď dôkazy voči Danielovi priam bijú do očí. Naozaj sa musela celá situácia vyhrotiť, aby si okolie všimlo, čo je Daniel zač?

„Mykol plecami a nechal ma tam stáť na prahu predsiene, ochabnutú, strapatú, ubolenú, akoby som nebola človek, jeho žena, ale len nejaká rohožka, o ktorú zakopol a prosto šiel ďalej.”

Cudzinca nemiluj prináša príbeh ženy, ktorej sa obrátila chrbtom i vlastná rodina. Sestra Angela si jej úprimné dohováranie interpretuje ako štipľavú závisť, rodičia sa nechali opantať pozlátkom, do ktorého ich manipulátor Daniel celých zabalil. Na základe jeho zlovestnej, no šikovne rozohratej hry, sa jej stráni i vlastný manžel a dcéra Lenka rovnako dlho zvažuje, na ktorú stranu sa prikloniť. Dej sa začína rozmotávať hneď v úvode, v porovnaní s inými ženskými románmi tu nenájdeme zbytočne dlhé opisy či situácie, ktoré by bránili v gradácii príbehu.

I keď by sa vám pri prvom kontakte s knihou mohlo zdať, že tu opäť ide o ďalší romantický kúsok, nie je tomu tak. Oveľa lepšie tento príbeh zapadne do dramatického žánru. Romantika je tu v istých pasážach taktiež hmatateľná, no netlačí sa silou-mocou do popredia. K slovu sa tiež hlási i napätie, ktoré dosahuje vrchol v poslednej tretine knihy a čitateľa sprevádza až do úplného konca.

Príbeh síce nie je inovatívny, sčítaných ľudí, ktorí už pár podobných kúskov prelúskali, neohúri svojou originalitou, no vie ich osloviť a upútať. Zápletka nie je predvídateľná, skutočnosti, ktoré pôsobia ako hnací motor pre Danielove podlé skutky, sa nedajú len tak rýchlo „prekuknúť“. Prvé predpoklady či odhady síce ostrieľaný čitateľ môže spozorovať o trochu skôr, než nám autorka celá situáciu ozrejmí, no stopercentnú istotu nenadobudne až do samotného rozuzlenia.

„Nechcelo sa mi žiť. Toto nebol život, Bez Petra, bez Lenky ani nemal zmysel. S malou dušičkou som zaparkovala pred ich nízkym tehlovým domom a potom som vyšla na druhé poschodie. ,Čo tu chceš?‘ bola prvá otázka, len čo sa dvere otvorili a zbadala som v nich jej bledú tvár.”

Cudzinca nemiluj je príbeh vhodný pre tých, ktorí sa sladkej romantike oblúkom vyhýbajú, no stále majú chuť siahnuť po oddychovom diele. Ak v knižnom svete radi pozorujete postavy, ktoré vedia svoje okolie poriadne zmanipulovať a oslepiť, tu si prídete na svoje. Hoci tu charaktery postáv nie sú vykreslené do hĺbky, tento žáner si komplexnú profiláciu ani nežiada a pre čitateľov bude postačujúce i to, čo pre nich pripravila autorka – pomerne napínavé dielo, ktoré je aj napriek dramatickým okolnostiam napísané tak, aby pri ňom čitateľ stále dokázal zrelaxovať.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napätie

– príbeh nemá dlhý rozbeh, upúta čitateľa už na začiatku

– časté dialógy a minimum opisov

– zápletka nie je veľmi originálna, no stále vie čitateľa prekvapiť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré obľubujú dramatické oddychové príbehy

– pre tých, ktorí chcú pri knihe vypnúť, no netúžia práve po romantickom knižnom kúsku

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí očakávajú sladkú romantiku

– ak ste sa už „prejedli“ zápletky typu chorobomyseľná osoba = skomplikovaný život 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 00min

Počet strán: 280

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Dostala otravná Millie to, čo si zaslúžila? Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Čítaj viac
Nikdy nehovor nikdy, pretože v živote je možné naozaj všetko. Melody si tiež myslela, že jej minulosť pre ňu navždy ostanem tajomstvom. Banálna zhoda náhod však spôsobila, že... Čítaj viac
Cestičky labyrintu, z ktorých niet cesty späť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip