City bokom!

Mária Ďuranová

Všetko sa dá, len treba chcieť!


Každý z nás občas potrebuje „nakopnúť“, aby sa mohol pohnúť ďalej a aby nabral silu zmeniť svoj život. Nič v živote nám nespadne z neba len tak samo od seba a zadarmo. To, po čom túžime, si musíme niekedy aj zaslúžene vydrieť. Presne tak ako hlavná hrdinka románu City bokom!

city bokomRedaktorka úspešného lifestylového časopisu Betka je obyčajná šedá myška, ktorá sa trápi osamelosťou a svojou nadváhou. Keď bola mladšia, jej jedinou radosťou bolo jedlo. Kilá sa lepili, telo sa zaokrúhľovalo a žalúdok si pýtal svoju zvyčajnú dávku potravy. Dnes so svojou nadváhou tridsaťtriročná Betka vedie nudný život bez chlapa. Na šéfovu žiadosť odchádza do Londýna nafotiť módnu prehliadku. Londýn, bývalý spolužiak a neznáma Londýnčanka spôsobia obrovský prevrat v jej doterajšom živote. Po návrate domov sa obézna žena začína na svoj vzhľad pozerať kriticky. S veľkou vervou a odhodlaním zmeniť svoj doterajší život začne na sebe pracovať.

„‚Veď vidím, akú máš stavbu tela. Niektoré ženy sú chudé, ale stavbu tela majú celkom na hovno. Vieš, ako tie prahnú po takých ženských tvaroch, aké môžeš svetu ukázať ty? Len sa musíš zbaviť týchto nadbytočných kíl,’ capol ju po bruchu a šibalsky žmurkol. ‚Chlapom sa páči, keď majú ženu za čo chytiť. Ak mám povedať pravdu’, mykol plecami, ‚aj mne. A ty to tam máš, len to treba nájsť a ukázať.’”

Betka sa pomaly mení na ženu, ktorej sa plným priehrštím dostáva mužskej pozornosti a obdivu. Odrazu o jej priazeň bojujú traja muži. Dosiahla všetko, po čom túžila a konečne svoj život žije naplno. Emancipovaná žena sa však bojí vážneho vzťahu a neuznáva tradičnú hodnotu manželstva. Dokáže niektorý z mužov nalomiť Betkino srdce? Pochopí, čo je v živote dôležité a čo je to skutočná láska?

„Milovala, keď si s mužom od prvej chvíle navzájom sadli a mali si čo povedať. Keď nenastávali trápne chvíľky ticha a ona nemala pocit, že musí zachraňovať situáciu a snažiť sa udržiavať konverzáciu. Pri Oskarovi sa cítila skvele. A veľmi uvoľnene. Bol rozhľadený, mal vycibrený vkus a zmysel pre humor. Mala dojem, že ho úprimne zaujíma.”

City bokom! je desiaty román od obľúbenej slovenskej spisovateľky Márie Ďuranovej. Autorka sa nám v každom svojom diele snaží priblížiť súčasné problémy mnohých žien. Je známe, že Mária Ďuranová čerpá zo skutočného života a inak to nebude ani v novinke City bokom! Je to reálny príbeh, v ktorom sa hlavná postava borí so skutočnými problémami. Autorka nám predstavila jednoduchú obéznu ženu, akých je u nás neúrekom. Veď bežný život je o obyčajných ženách a nie o dokonalých modelkách.

Vyzdvihnem neskutočne vycibrený rozprávačský talent. Román je písaný pútavo a s určitou dávkou dynamiky, ktorá pretrváva počas celého príbehu. Do deja som sa ponorila hneď v úvode knihy a prečítala som ju behom niekoľkých hodín. Na pozadí Betkinho príbehu autorka rozohrala nebezpečnú interpretáciu anglickej mamičky na materskej dovolenke, ktorej chýba vzrušenie a vášeň. Čo majú tieto dve odlišné ženy spoločné? To sa dozviete i vy, ak sa rozhodnete do knihy začítať. Román je popretkávaný zradou, neverou, slzami, ale aj šťastím a láskou.

Obálka a názov knihy vás upútajú svojím lákavým zovňajškom. O skutočné city knižných hrdinov tu núdza, samozrejme, nie je. Mária Ďuranová „zabrdla“ aj do marketingovej a poisťovacej sféry, kde sa točia ťažké prachy. Aby týchto šuchotavých papierikov získali čo najviac, neštítia sa mnohé podniky uchýliť k neprofesionálnym a nekalým podvodom či praktikám. V tvrdom biznise, kde prevláda predovšetkým osobný záujem, idú city jednoducho bokom.

Spisovateľka opäť dokázala, že je majsterkou pera. Svedčí o tom i fakt, že nám pomerne rafinovane namixovala prekvapivú zápletku so šokujúcim odhalením. Klobúk dolu pred tým, ako impozantne vystavala celý príbeh, a to nespomínam záver knihy, ktorý ma úplne odrovnal. Niečo také som absolútne nečakala. Prečítala som doteraz všetky diela od autorky, ale musím povedať, že City bokom! je jej najlepšou knihou. Odporúčam ju preto ako pohodové čítanie pre všetky ženy, ktoré obľubujú príbehy zo súčasnosti.

Recenzent: Simona Rošková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychové čítanie

– šokujúce a prekvapivé rozuzlenie

– príbeh je veľmi pútavo vyrozprávaný

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorým imponujú príbehy zo súčasnosti

– pre všetky ženy, ktoré veria v lásku na celý život

– ak hľadáte príjemné a oddychové čítanie

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate mnoho napínavých momentov alebo veľkú drámu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 00min

Počet strán: 200

 

Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Láska síce pominie, ale bohatstvo má vždy trvalú stabilitu. Čítaj viac
Fantázia či sen? Kedy veriť svojim očiam a kedy sa spoliehať na zdravý úsudok? Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip