Chobotnička

Miro Hrubjak

Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom.


Len malá časť z nás ráno vstane a pripustí si, že dnes je ten deň, kedy sa nám možno zmení okolitý svet. V lepšom či v horšom ohľade.

chobotničkaDanielovi zdanlivo obyčajná cesta autom úplne zmení život. Priamo v strede vozovky sa totiž dostane do kofliktu s chlapíkom, ktorého drahé auto a výzor len svedčia o jeho pochybnom, no silnom postavení v spoločnosti. Danielova tvár i hrdosť pri tomto incidente utrpia nemalú ujmu, a preto sa naša hlavná postava aj napriek varovaniam jeho priateľky Moniky vyberie na políciu. Tam však zisťuje, že v tomto štáte sa pomoci nedovolá a dnes si tu môže človek kúpiť naozaj všetko. Vezme teda spravodlivosť do vlastných rúk a pri boji s podsvetím využíva zbrane, ktoré vie ovládať viac ako zručne – moderné informačné technológie. Kto sa nakoniec postaví na stupienok víťazov? Ítečkári alebo podsvetie?

Začiatok príbehu nás zavedie do prostredia vyšetrovacej väzby, v ktorej akási mladá žena čelí drsnému zaobchádzaniu vyšetrovateľov. V druhej kapitole však spoznávame postavu Daniela, ktorý je stredobodom pozornosti až do úplného konca príbehu. Prvá kapitola však v čitateľovom podvedomí stále ostáva a kdesi v kútiku duše očakáva rozuzlenie, ktoré by mu prezradilo, o akú ženu šlo. Táto skutočnosť je jedným z prvkov, ktoré zabezpečujú permanentné napätie. Dynamika, ustavičné dejové posuny a výborný rozprávačský štýl taktiež zaručujú, že si kniha čitateľa okamžite pripúta a nepustí ho od seba skôr, než dočíta poslednú stranu.

„Výťah poslal na siedme. Pre istotu, lebo sa bál, že ho vystopujú. Naozaj začínal byť paranoidný. Keď vošiel do bytu, zapol počítač. Rozhodol sa, že sa pokúsi vypátrať viac informácií o človeku, ktorý mu ničí doteraz relatívne pokojný život. Čo ho žralo najviac, bol princíp. Ako je možné, že niekto beztrestne unáša ľudí, mláti ich a vydiera?“

Chobotnička spĺňa všetky kritériá, ktorými by mala dobrá kriminálka disponovať. Vďaka slovenským reáliám, je príbeh pre nášho čitateľa uveriteľnejší a všetky moderné postupy, za pomoci ktorých Daniel bojuje proti podsvetiu, sú tu opísané zreteľne, čím sa autentickosť príbehu opäť zvyšuje. Dej neustále graduje a prekvapuje čitateľa novými skutočnosťami, pričom mnohé pasáže vyvolajú u čitateľa arytmické či tachykardické stavy.

Dôkladne premyslený dej a množstvo navzájom na seba nadväzujúcich detailov povyšuje úroveň krimirománu a vzbudzuje u čitateľa dojem, že základná línia príbehu nebola vymyslená z večera do rána. Nezainteresovaný rozprávač zabezpečuje objektívne podanie príbehu, bohatá slovná zásoba zasa navodzuje profesionálnejší dojem. Autor týmto dielom dokázal, že vie zručne narábať nielen s písaným slovom, ale aj s fantáziou a predstavivosťou.

Po prečítaní anotácie sa čitateľovi môže zdať, že kniha zapasuje výhradne do mužských rúk. Digitálne technológie, hackerstvo či boj s mafiou sú termíny, ktorým ženy veľmi nerozumejú, a preto ich v knižnom svete radšej ani nevyhľadávajú. V tomto prípade však musím povedať, že aj dnes sa nájdu výnimky, ktoré potvrdzujú všeobecne zaužívané pravidlá. Chobotnička nadchne každého, kto túži po napätí, dráme, nových prekvapeniach a rýchlych dejových posunoch vpred. Hoci sa v texte vyskytujú opisy modernej techniky a Danielových prostriedkov boja s mafiánskymi skupinami, sú čitateľovi podané zrozumiteľne a vecne, preto im porozumie aj ten, komu táto problematika nie je blízka alebo sa s ňou doposiaľ vôbec nestretol.

Chobotnička je dôkazom toho, že aj slovenský knižný trh prináša kvalitné a nezabudnuteľné čitateľské pôžitky. Ak máte dosť preexponovaných zahraničných kriminálok, ktoré v poslednom čase postrádajú hodnovernosť, prípadne nemáte chuť stáť po boku podivného vyšetrovateľa (zväčša takého, ktorý má nemalý problém s alkoholom), siahnite po Chobotničke. Autor si zachoval všetky prvky, ktoré krimiromán má mať, a pritom vybočil z rámca, ktorý nám diktujú zahraniční autori.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napínavý príbeh s premyslenou zápletkou a množstvom na seba nadväzujúcich detailov

– nezainteresovaný rozprávač

– text je napriek odborným prvkom napísaný vecne a zrozumiteľne

– bohatá slovná zásoba 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto túži po dramatickom a napínavom zážitku

– vďaka výbornému podaniu je kniha vhodná pre mužov aj ženy

– pre milovníkov kriminálok a trilerov

Pre koho niePre koho nie

– ak si krimitriler neviete predstaviť bez typickej postavy vyšetrovateľa či policajta

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 45min

Počet strán: 248

 

Prvý diel Keby som bola tebou nás vďaka Rebecciným denníkov zaviedol do jej sveta, ktorý upútal hlavnú hrdinku Saru natoľko, že sa rozhodla spoznať jej okolie čo najviac.... Čítaj viac
Láska na pozadí vojnového šialenstva. Čítaj viac
stalker audio
Začalo sa to emailom s čudným obsahom... Čítaj viac
Ťažké začiatky opísané s citom a pokorou. Čítaj viac
Väčší dom, nové auto, vysnívaný partner či zlepšenie vzťahov na pracovisku? Po čom túžite vy? Nech je vaše akékoľvek, materiálne či nehmotné, vedzte, že ho môžete dosiahnuť... Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip