Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Cestujem sama - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Cestujem sama

Samuel Bjork

Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy.


Severskí autori to jednoducho vedia… Vytvoriť komplikovanú zápletku, vyšetrovateľov, ktorí okrem svojho nalomeného súkromia nesú na pleciach aj zodpovednosť za životy iných. Keď sa k tomu pridruží i ten najcitlivejší typ obete, majú výborné podklady pre ďalšiu drsnú kriminálku.

cestujem samaKeď Walter Henriksen objaví pri prechádzke so psom telo dievčatka, nik netuší, že podobných obetí bude len pribúdať. Dievčatko je oblečené ako bábika a na krku mu visí nápis Cestujem sama. Policajný vyšetrovateľ Holger Munch si na pomoc prizve kolegyňu, ktorej výnimočné schopnosti vidieť súvisloti tam, kde ich iní nevidia, má vryté hlboko do pamäti. Mia Krugerová v tom čase zápasí s výraznými psychickými problémami, no keď začína vnímať detaily okolo nového prípadu, pridá sa do vyšetrovateľského tímu. Začína sa únavná a dlhá cesta, ktorou si obaja vyšetrovatelia musia prejsť, aby vraha so zvráteným pohľadom na svet dolapili. No chytia ho vôbec?

Problematické osobné životy vyšetrovateľov, neustále sa stupňujúce napätie, detské obete, o ktorých rukopis zločinca našepkáva, že sa ich počet vyšplhá až k dvojcifernému číslu… Autor zachádza do citlivých tém ako sú týranie, bezhraničná dôvera iným, sociopatia či balamutenie hláv v sektách. Tieto aspekty dodávajú príbehu ešte väčšiu vážnosť a spôsobujú, že sa kniha trochu vyvyšuje ponad ostatné krimitrilery venujúce sa banálnej zápletke v podobe vražda – hľadanie vraha.

„Mia vylovila z vrecka svojej bundy pastilku. Všetci mohli iba dúfať, že tento prípad nemá s tým druhým nič spoločné. Tri čiarky na ľavom prostredníku. Nie, dočerta, nie teraz. Tento prípad nezvládnu.“

Ani v polovici príbehu si čitateľ nie je ničím istý a jediné, na čo sa môže spoliehať, sú len jeho vlastné dohady. Kniha sa aj napriek zložitej zápletke a väčšiemu rozsahu číta pomerne rýchlo, i keď pripúšťam, že za mojím bleskovým čítaním mohla stáť práve túžba po informáciách.

Krátke kapitoly, rýchle preskakovanie z miesta na miesto a časté obmeny postáv, ktoré sú v centre pozornosti, síce trochu poskúšajú čitateľovo sústredenie, no nie je to žiadna novinka, na ktorú by sme pri severskej kriminálke natrafili po prvýkrát. Keď si navyše priznáme skutočnosť, že si autor nabral na svoje plecia skutočne štedrú dávku tém, je úplne jasné, že iné spracovanie zvoliť ani nemohol. V kapitolách sa pravidelne striedajú pohľady na životy vyšetrovateľov, zločincov či na samotné vyšetrovanie.

„Vôbec si nepamätala, že už vyšla von. Pozrela sa okolo seba. Bola vonku. Posledné, na čo si spomínala, bol jej veľmi živý sen. Anjel prišiel po ňu. Už tu viac nebude musieť byť, presne tak si to naplánovala. Ale potom si už nepamätala skoro nič. Otvorila tašku a nazrela do nej. Štyri balenia vajíčok a chlieb. Preboha! Takéto čosi sa jej nestalo prvý raz, ale zakaždým sa rovnako zľakla. Raz sa prebrala v električke.“

Kniha patrí do rúk tým, ktorí už svoju trpezlivosť pri severských kriminálkach vyskúšali a sú si istí, že sa zvládnu preniesť cez tak citlivú a brutálnu tému, akú zachytáva hlavná zápletka. Drsných opisov som tu v porovnaní s ostatnými severskými kriminálkami zaznamenala len minimum, no môj pohľad môže byť ovplyvnený aj množstvom trilerov, ktoré som doposiaľ prečítala.

Cestujem sama možno charakterizovať ako krimitriler s premyslenou zápletkou a príbehom, ktorý sa pomocou mnohých čiastkových tém rozuteká na všetky strany, aby sa v závere tieto problematiky pretli v jednom bode a zakončili tak príbeh, ktorý nie je ľahké vymazať z pamäti.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krátke kapitoly a rýchle striedanie postáv v centre pozornosti

– množstvo postáv

– napätie až do úplného konca

– prepracovaná zápletka

– množstvo tém, ktoré autor do príbehu zakomponoval

– nie celkom vydarený preklad, ktorý degraduje úroveň diela

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov severských kriminálok

– pre tých, ktorí majú vysoké nároky na krimitriler

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí neznesú, ak sa (v knihách) ubližuje deťom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Lenka Kočišová, Zuzana Inczingerová

Pôvodný názov: Det henger en engel alene i skogen

Recenzent knihu čítal: 05hod 56min

Počet strán: 464

 

Ku každému cieľu vedie cesta. Len ju musíme nájsť. Čítaj viac
Rozhodnutie, ktoré dokázalo zmeniť niekoľko životov. Čítaj viac
Čo sa udeje s vnútrom človeka, ktorý príde o svoju slobodu? Čítaj viac
Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Nebezpečenstvo prechádza na novú generáciu. Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username