Čas lovcov

Tess Gerritsenová

Aj zdanlivo odlišné životy môžu mať niečo spoločné.


Tri deti, tri nezávisle od seba podobné osudy, trojitá dávka žiaľu. Je medzi nimi nejaká spojitosť alebo tu ide len o zhodu náhod? Stojí za týmito incidentmi jeden a ten istý človek? Ak predsa len áno, čo ho pobáda vpred a núti k bezcitným činom?

Čitateľom kriminálok iste nemusím Jane Rizzoliovú a Mauru Islesovú obzvlášť predstavovať. S bostonskou detektívkou a súdnou lekárkou sa už mohli stretnúť hneď niekoľkokrát v predchádzajúcich knižných dielach od Tess Gerritsenovej. Akú mrazivú záhadu sa pokúsia rozlúštiť tentokrát?

Hlavnými aktérmi v Čase lovcov sú traja mladí ľudia, študenti nezvyčajnej školy Evensong. Prečo nezvyčajnej? Je totiž primárne určená žiakom, ktorí vo svojom živote prežili traumu. Teddy, Will a Claire postihol rovnaký osud – ich rodiny boli vyvraždené a detektívke Jane Rizzoliovej sa nechce veriť, že ide o obyčajnú náhodu. Hoci ich rodiny nič nespája, predsa len dúfa, že sa nejaký spoločný prvok nakoniec objaví. Čo to ale je? A ako si vysvetliť všetky tie zvláštne incidenty, ktoré sa v Evensongu v poslednom čase stali? Ak sa rozhodnete absolvovať toto napäté pátranie spolu s hlavnými hrdinkami, čaká na vás množstvo otázok, bizarných skutočností a hádania možných motívov, ktoré by vraha mohli poháňať.

„Akokoľvek sa ich snažila utešiť, akokoľvek sľubovala, že sa dočkajú spravodlivosti, nemohla precítiť do hĺbky ich utrpenie. Naplno ho mohol precítiť iba rovnako postihnutý človek. Preto vznikla škola ako Evensong. Bolo to miesto, kde mohli zranených vyliečiť len tí, ktorí prešli rovnakým utrpením.”

Tak ako sme v kriminálkach od Gerritsenovej zvyknutí, aj v tejto sa dostaneme do súkromia oboch hlavných ženských postáv. Životy Jane a Maury sa neposúvajú len v pracovnej sfére, no pokrok nastáva i v citových oblastiach. Týmto prvkom autorka text trochu odľahčuje, za čo sú jej vďačné najmä ženy, ktoré mnohokrát nemajú dostatočne silný žalúdok na to, aby sa pustili do tristostranovej knihy plnej krvi, vrážd a strastiplného hľadania zločinca. Dobrou správou však je, že Tess presne odhadla pomer napätie:zjemnenie a kriminálnej zápletke či napätému deju to nijako neubližuje.

V prípade, že ste sa už s knihami od Tess stretli, určite si spomínate na detailné opisy pitiev a analyzovania príčiny smrti. Ak vám tieto pasáže príliš nevoňali a s odporom ste ich radšej preskakovali, mám pre vás dobrú správu. V Čase lovcov je týchto opisov a detailov oveľa menej ako v predchádzajúcich kriminálnych príbehoch. Doktorka Maura Islesová síce stále stojí nad pitevným stolom, no autorka sa na podrobnosti jej práce príliš nezameriava, respektíve oveľa zriedkavejšie ako inokedy.

Ďalšou pozitívnou správou je, že tento knižný kúsok môžete prečítať aj bez toho, aby ste museli siahnuť po predošlých dieloch. Knihy, v ktorých Jane a Maura predstavujú akýsi zjednocujúci prvok, sú obsahovo takmer (až na malé podrobnosti zo súkromia hlavných postáv) úplne separované a riešia nezávislé kriminálne prípady.

Čas lovcov predstavuje detektívku so zaujímavou zápletkou, správnou dávkou napätia aj postavami, na ktoré je čitateľ už zvyknutý a vytvoril si k nim svojské puto. Autorka si objasnenie motívu zločinca necháva až na úplný koniec a aj skúsený čitateľ kriminálok ho bude mať problém odhadnúť skôr vyšetrovatelia. V porovnaní s detektívnou konkurenciou je táto kniha veľmi ľahký nadpriemer, no stále tu platí staré dobré pravidlo: Koľko ľudí, toľko chutí.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zápletka, ktorá čitateľa osloví

– autorkin rozprávačský talent a výborná gradácia deja

– postavy Jane a Maury, pri ktorých môže čitateľ sledovať aj ich vnútorný vývoj

Pre koho ánoPre koho áno

– milovníkov (muži i ženy) kriminálok a detektívok

– nadšencov medicínskeho trileru

– pre tých, ktorí sa chcú opäť stretnúť so starými známymi postavami

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí nemajú radi násilie a napäté ľudské osudy

– slabšie povahy, ktoré nie sú zvedavé na podrobnosti z pracovného života súdnej pataologičky (i keď ich tu nie je veľa, pár sa ich predsa len nájde)

– ak čakáte komplikované vyšetrovacie analýzy, na všetko sa tu totiž pôjde za pomoci zdravého rozumu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Ikar

Preklad: Katarína Jusková

Pôvodný názov: Rizzoli & Isles

Recenzent knihu čítal: 04hod 12min

Počet strán: 280

 

Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Láska nie je výmysel, nie je prežitok, nie je to enzymatická zmena v mozgu. Čítaj viac
Raz príde čas, kedy bude potrebné splatiť dlhy. Čítaj viac
Rukojemnícka dráma v priamom prenose. Čítaj viac
Žiadna sloboda, záhada okolo smrti a rodiaci sa cit. Čítaj viac
Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip