Byť matkou (nie) je prirodzené

Jill Smoklerová

Kniha, ktorá verne a vtipne zobrazuje útrapy materstva.


Zážitky, ktoré nám Jill Smoklerová vo svojej knihe opisuje, sú známe všetkým matkám. Tiež máte chuť odísť na inú planétu, zanechať na Zemi svoje deti a vychutnať si božské ticho, pokoj či chvíle, kedy od vás nikto nič nechce? Nie ste v tom samy!

byť matkou nie je prirodzenéKeď Jill raz dávno zdravotná sestra povedala, že byť matkou je tá najprirodzenejšia vec na svete, snažila sa jej uveriť. No realita však ukázala pravý opak. Nedostatok spánku, všade pritomný neporiadok, hluk ako na stavbe či tisíc nemilých povinností teda prirodzené nie sú ani náhodou. Čítali ste Spoveď šialenej matky? Potom viete, že Jill si pri opisoch materstva nekladie servítku pred ústa. Alebo vám meno tejto autorky nič nevraví? Tak v tom prípade budete trochu prekvapené. Milo či nemilo? To závisí od vašich očakávaní.

Táto americká autorka sa totiž nepodujala na to, aby vám pomohla zvládnuť vaše celoživotné poslanie. Jej knihy nie sú motivujúce, neponúkajú žiadne rady ani užitočné tipy. Sú zábavné (niekedy ide skôr o smiech cez slzy), obsahujú okrem iného aj výpovede iných matiek a zobrazujú realitu bez toho, aby do textu vkladali zjemňujúce okrasy.

Kniha je rozčlenená na kapitoly a každá z nich sa venuje inému klamstvu či mýtu, ktorý sa okolo materstva šíri. Naozaj dieťa utužuje partnerstvo? Skutočne vám budú chýbať, ak odídu z domu? Je pravdou, že si žena slastne užíva každú hodinu strávenú so svojím potomkom?

„Keby som dostala dolár vždy, keď mi niekto povedal, že zostať doma s deťmi je práca, ktorá vás bude napĺňať najviac na svete, najala by som si za tie peniaze bitkára, aby zabil všetkých tých prekliatych klamárov. A neboli to len ľudia, ktorých poznám, ale ľudia, ktorých ľúbim a ktorým verím, aj tí ma kŕmili týmito hlúposťami.”

V knihe sa nielen raz nájde každá matka, no nie všetky sa na Jilliných spovediach pobavia rovnako. Sladké reči o tom, aké je to úžasné vychovávať malých človiečikov, sú tu razom vystriedané nekompromisnými infomáciami. Byť matkou je unavujúce, náročné a v stávke nie je len vaše telo, no i pevné nervy. Hovorí to nielen Jill, ale i ženy, ktorých zážitky zbierala niekoľko rokov prostredníctvom svojho blogu.

„* Dnes som odišla z práce o dvadsaťpäť minút skôr. Nešla som priamo domov. Išla som do baru, kde som si sadla, dala pivo a hrala sa s telefónom. Nikto na mňa nehovoril. Bolo to úžasné.

* Bolo by nesprávne, ak by som poslala učiteľovi v prvý deň školského roka fľašu vodky? Pri mojich deťoch ju bude potrebovať.”

Publikácia je určená len pre tých, ktorí sa chcú pobaviť. Či už po knihe siahne žena alebo muž, majú rovnakú šancu zabaviť sa na tragikomických spovediach a zážitkoch. Budúce matky do tejto knižky síce nazrieť môžu tiež, no len na vlastné riziko. Je tu totiž veľká pravdepodobnosť, že ich výpovede v knihe vystrašia alebo odradia od plánovania rodičovstva. Jill tu nejedenkrát spomína, že časy, keď životom kráčate single či bez detí, by ste si mali poriadne užívať. Tešiť sa z uprataného bytu, prespatých víkendov či večerov, počas ktorých môžete bez výčitiek nerušene leňošiť.

Robí Jill z komára somára? Alebo naozaj len otvorene opisuje realitu? V mojom prípade je nesmierne ťažké utvoriť si vlastný názor, nakoľko sama deti ešte nemám. No občas sa mi pri čítaní stalo, že som v texte našla zážitky, ktoré boli navlas rovnaké ako tie, ktoré mi občas referujú priateľky či kolegyne. Nájdete sa v knihe i vy? Alebo ju odložíte s tým, že vy si aj napriek všetkým starostiam materstvo užívate a za nič na svete by ste sa neodlúčili od svojich detí?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo vtipných situácií

– viac pohľadov na jednu skutočnosť (i keď v konečnom dôsledku sú viac-menej jednostranné)

– v texte sa nachádza veľa preklepov a chýb

Pre koho ánoPre koho áno

– pre matky, ktoré sa chcú ubezpečiť, že nielen ony (ne)zvládajú ťažšie obdobia materstva

– pre mužov, ktorí si chcú posvietiť na to, ako ženy vnímajú úlohu matky, prípadne zistiť, čo všetko materstvo so sebou prináša

– pre ľudí, ktorí sa chcú pobaviť pri oddychovej knihe, ktorá opisuje humorné a vtipné zážitky

 

Pre koho niePre koho nie

– pre budúce mamičky, ktoré samy nevedia, ako veľmi s nimi materstvo zamáva (táto kniha by vás mohla poriadne vystrašiť)

– pre tých, ktorých pri čítaní rozčuľuje nedokonalý preklad alebo nedokonalá jazyková korektúra

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: NOXI

Preklad: JUDr. Linda Waclavová, PhD.

Pôvodný názov: Motherhood Comes Naturally

Recenzent knihu čítal: 02hod 02min

Počet strán: 183

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Manželky a milenky. Dva priestory, ktoré nenájdu vzájomné porozumenie, nikdy sa nebudú tolerovať či rešpektovať, vždy budú na seba ceriť zuby a vysielať varovné signály. Jednoducho prvé a druhé husle... Čítaj viac
Keď myšlienky na smrť zastaví vražda. Čítaj viac
Keď sa zo vzdelávania mladých ľudí stane biznis vedúci k zlatej bani. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip