Budkáčik a Dubkáčik

Jozef Cíger Hronský

Rozprávka o tom, že z každého problému existuje cesta von.


Čo viac môže upútať detského čitateľa než jeden dobrodružný príbeh vystriedaný druhým, dve roztopašné zvieracie postavy a ich vynachádzavosť, ktorá nemá konca-kraja? Budkáčik a Dubkáčik je rozprávka, ktorá si nájde svojich priaznivcov aj po viac ako osemdesiatich rokoch.

budkáčik a dubkáčikDve prasiatka Budkáčik a Dubkáčik sa jedného dňa dozvedajú, že ich čaká nedobrý osud. Preľaknutí vidinou mäsiarskeho noža zoberú nohy na plecia a idú do sveta na skusy. Pomaly sa priúčajú mnohým remeslám, no pokusy stať sa horármi, mlynármi, muzikantmi či krajčírmi vždy skončia zle-nedobre. Ako toto ich dobrodružstvo dopadne? Nájdu také remeslo, ktoré im pôjde od ruky, alebo sa nakoniec predsa len vrátia sa k svojmu gazdovi a gazdinej?

„Svetom pôjdeme, remeslu sa vyučíme, a kde budú kašu variť, tam sa za stôl posadíme!”

Budkáčik a Dubkáčik sú postavičky, ktoré vás mnohokrát svojím svetonázorom poriadne pobavia. I keď by sme si spočiatku mohli myslieť, že prasiatke sú tvory hlúpe, táto rozprávka nás donúti o tom zapochybovať. Hoci ich dokázal prekabátiť aj malý nebojácny zajac, naše dve prasiatka zasa v mnohých prípadoch vedeli prejsť cez rozum aj ľuďom.

„Bratia nosia vreca, bratia nasýpajú zrno do korčuhov, vrecia zaväzujú, rozväzujú, ibaže kedy-tedy sa prizerajú na zrno, či nie je potuchnuté. Hlavy vopchajú do vreca a tak ovoniavajú, či zrno nepáchne potuchlinou. Mlynár húta: ,Idem žene povedať, aká je neumná. Veď som takých statočných pomocníkov nikdy ani nevidel, čo by do každého vreca strčili hlavu, poriadne ovoňali, či zrno nie je skazené!´”

Príbeh o dvoch vynachádzavých prasiatkach sa vašim deťom nezunuje ani po desiatom prečítaní. Príhody, ktoré na svojich cestách dvaja bratia pozažívajú, dokážu rozosmiať, pobaviť i podnietiť čitateľa k zamysleniu. Naozaj sa ľudia správajú k svojim verným štvornohým kamarátom s láskou či s rešpektom? Alebo si zaslúžia, aby ich zvieratá občas poriadne postrašili?

Rozprávky o Budkáčikovi a Dubkáčikovi šú vhodné pre deti od troch rokov. V tomto veku síce ešte úplne neporozumejú posolstvu, ktoré nám rozprávka zanecháva, no príbeh o dvoch prešibaných prasiatkach ich dozaista zaujme. S pribúdajúcimi rokmi sa budú na rozprávku pozerať inak a nachádzať v nej stále nové a nové prvky.

„,Tam sú vám, tam, lenže ich tejto noci niekto naučil na dvoch nohách chodiť, a vraj už majú viac rozumu a moci ako človek.’ Kto počul túto reč, zhíkol, utekal na záhumnie, ale pravda to bola pravdivá, prasatá prechádzali sa o dvoch nohách.”

Tiež si neviete predstaviť detskú knižku bez krásnych a pútavých obrázkov? V prípade Budkáčika a Dubkáčika sa takisto môžete tešiť na pekné a výstižné ilustrácie. Mne sa do rúk dostali dve vydania tejto knižky a každá z nich v sebe ukrývala veselé, farbami hýriace a častokrát i zábavné kresbičky.

Klasika je klasika a rozprávky, ktoré dokázali očariť i nás, keď sme boli deťmi, by sme mali posúvať ďalším generáciám. Budkáčik a Dubkáčik je príbeh o vynachádzavosti, múdrosti, na ktorú sa dá nazrieť z viacerých uhlov, a jednotnej súdržnosti, ktorá sa dnes cení viac ako všetko ostatné. Deti sa pri nej naučia, že zvieratká si treba vážiť, pretože raz môže nastať čas, keď sa nám za našu lásku či zlé zaobchádzanie môžu poriadne odplatiť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh ukrýva ponaučenie

– pekné ilustrácie

– niekoľko vtipných príhod

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od troch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Mladé letá

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 26min

Počet strán: 80

 

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip