Brazílske noci

Vanessa Barbara

Nie každá záhada musí byť objasnená. 


Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko.  

brazílske nociV stošesťdesiatstranovej knižke sa nám predostiera príbeh manželov Otta a Ady, ktorí celý svoj život prežili po svojom boku v harmónii. No po odchode Ady na druhý svet sa Ottov život zmení a zo starého pána sa stáva paranoidný starček, ktorého najväčšmi zaujímajú príbehy jeho susedov. 

„Když Ada umřela, prádlo ještě nedoschlo. Kalhoty byly stále vlhké kolem gumy v pase a mokrá byla i spodní část ručníkú a triček na šnúře. V kbelíku ležel mokrý hadr na podlahu. Umytý odpadkový koš ve dřezu, postel neustlaná, na gauči rozbalené sušenky, Ada odešla dokonce dřív, než stačila zalít květiny. Zdálo se, že věci v bytě zdržují dech a vyčkávají. Od té doby se byt bez Ady podobá prázdné zásuvce. “

Otto bol celý život verný svojej manželke a svojich susedov poznal najmä z jej rozprávania. Ada ako spoločenská a milá dáma sa s každým priatelila a svoje zážitky rozprávala Ottovi pri každodenných rituáloch. I keď sa tváril, že ho jej príbehy vôbec nezaujímajú, vo svojej starobe práve na nich vystaval svoje najvzrušujúcejšie predstavy.

Otta všetci považovali za čudáka, starého pána, ktorý po smrti svojej manželky zatrpkol a upadol do vlastného sveta. No jeho celoživotná záľuba v detektívnych knihách a seriáloch sa v starobe premenila v úžasnú pozorovaciu schopnosť, ktorou sám vyriešil záhady, ktoré sa všetkým zdali nepochopiteľné. Neobjasnené zmiznutie zastupujúceho poštára, nedoručenie viacerých zásielok, ale aj náhla smrť jeho manželky, to všetko sa preňho stalo inšpiráciou po vypátraní skutočných udalostí.

„Otto ve svém křesle uprostřed obývacího pokoje zvlažoval různé hypotézy: zrzek byl Adin milenec, Eilionora byla zlodějka zodpovědná za zadržení, nedoručení a prodej cizích dopisů s cílem vydírat adresáty. Iolandy má nacistickou minulost, jeho manželka zemřela na předávkování wobenzymem.“

Retrospektívny postup, ktorý si autorka zvolila, postupne odhaľuje všetky vlastnosti a charakterové črty postáv, ktoré obklopujú hlavného hrdinu. Úmrtie hlavnej hrdinky hneď v úvode však nie je oslabením deja, práve naopak, čitateľ sa až v závere dozvedá skutočné príčiny úmrtia.

Rozprávanie starčeka Otta, ktorý vníma všetkých svojich susedov ako jednotlivcov, nám postupne odkrýva pohľad, že všetci majú jednu spoločnú vec. Každý člen Ottovho života je popisovaný v určitom výseku, ktorý starček pokladá za dôležitý pre objasnenie záhadnej smrti jeho manželky, ktorú sa snaží svojským pasívnym prístupom vyriešiť.

Aj keď sa dej príbehu odohráva v pomerne krátkom časovom úseku, je vďaka spomienkam dobre popísaný a čitateľ nemá problém s orientáciou v deji. Nápaditosť textu je prostredníctvom jednoduchosti jazyka vyjadrená s ľahkosťou a tento prvok autorka využívala v celej knihe.

Keďže dej príbehu nie je presne lokalizovaný do určitého miesta, ktoré by bolo konkrétne pomenované, naša fantázia sa môže s miestom, na ktorom stojí žltý dom s tulipánovou záhradou, vyhrať. Názov knihy je preto trochu nejasný.

Autorka až do poslednej kapitoly drží čitateľa v napätí. Nikto nepredpokladá, že Otto, staručký, mrzutý deduško, vyrieši záhadu úmrtia viacerých postáv, a najmä svojej manželky. Otázkou však zostáva, či je toto vyriešenie cielené, alebo sa k nemu hrdina dopracoval úplnou náhodou.

Kniha z Pestrej řady soudobé prózy, hoci je v českom jazyku, vyniká svojou jednoduchosťou, napätím, ktoré v nej čitateľ pociťuje, ale aj pestrosťou, bez ktorej by bola asi iba fádnym príbehom starnúceho muža. 

Ak túžite po knižke vhodnej na jarné večery či letné dni, či už pri mori alebo na horách, Brazílske noci sú vhodnou voľbou. Napätie striedajúce sa s myšlienkovými pochodmi a spomienkami vám určite pripomenie, že súčasnosť sa môže rýchlo zmeniť na minulosť a pátranie po stratenom čase nás veľmi jednoducho môže doviezť k vyriešeniu mnohých záhad. Pozor však na opisy vedľajších účinkov liekov, niektoré môžu byť pravdivé. Príbeh navyše nemá logické ukončenie, preto je na vašej fantázii, aký záver mu doprajete.

Recenzent: Mária Pažmová

 

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zaujímavý príbeh

– v knižke je ukrytá štipka napätia

– retrospektívny pohľad

– prehľadnosť postáv

– vyvrcholenie neočakávanej zápletky až v závere – dobré utajenie

– myšlienky a realita sú v knižke rovnocenne prestriedané

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí hľadajú oddychové čítanie

– ak vás baví pozorovať ľudí a chcete sa prostredníctvom Otta pozrieť na jeho susedov

– ak radi hľadáte v knihách niečo skryté – v tomto prípade pôjde o hľadanie skrytého napätia

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte radi konce s nie celkom definitívnou bodkou

– pre tých, ktorí očakávajú zložitý príbeh s detektívnou zápletkou

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Plus

Preklad: Lada Weissová

Pôvodný názov: Noites de Alface

Recenzent knihu čítal: 06hod 00min

Počet strán: 163

 

Násilie
Vulgarizmy
Napätie
Opisy

 

Život po smrti blízkej osoby stráca svoje čaro. Čítaj viac
Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia. Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože. Čítaj viac
Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste. Čítaj viac
Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip