Bodkou nekončím

Linda Chopin

Keď sa v nás ozývajú vnútorné hlasy, pričom každý kričí niečo iné.


Poznáte ten pocit, kedy vám rozum posunie logické vysvetlenie a vedie vás jednou cestou, no vo chvíli, keď ste odhodlaní vykročiť, zapojí sa i srdce a nasmeruje vás niekam úplne inam? Zrazu sú pred vami dva chodníčky, z ktorých každý má svoje pre a proti, na oboch môžete zakopnúť i vzlietnuť, obe cesty vás dokážu rozosmiať i rozplakať… Všade niečo získate, no za cenu veľkej obety. Ako sa teda rozhodnúť, aby ste nevedomky nezoťali hlavu niečomu, na čom lipnete?

bodkou nekončímPrvé kapitoly zorientujú čitateľa v časopriestore. Tí, čo Lindu a Lukáša nepoznajú, ich spoznajú, a „zostávajúca“ drvivá väčšina čitateľov, ktorá sa s nimi už stretla, zasa zaregistruje posun v životoch týchto postáv. Viac noviniek, ktorými sa možno chváliť, má síce Linda, no v priebehu knihy čitateľ zistí, že istý progres nastal aj v prípade Lukáša.

Čo teda kniha zachytáva? Pohľad jednej ženy na dva životy, dve duše, dve miesta, ktoré sú spájané len silnými myšlienkami… To povestné „ale“ zo vzťahu Lukáša a Lindy stále nevymizlo, a hoci by si iní mohli myslieť, že sú obaja šťastní, i keď ich nespája jedna spoločná strecha nad hlavou, srdcia, zdá sa, hlásajú niečo celkom iné. Slnečné dni sa zdajú hmlisté, biela farba má čudný sivý odtieň, úsmev, ktorý sa zjavuje na perách, akosi neprechádza do duše. Posunie sa ich vzťah o krôčik vpred? Odvážia sa obetovať pohodlie a šťastie blízkych, aby už neboli len občasnými milencami, alebo im jednoducho nie je súdené pravidelne sa prebúdzať po boku toho druhého?

Odvaha zväčša chodí po svete spolu s úprimnosťou a Bodkou nekončím je skvelá demonštrácia tejto silnej dvojky. Z knihy totiž naozaj sršia odhodlanie a guráž, ktoré sa stali živnou pôdou pre emócie, o aké sa vo svojich knihách snaží nejeden autor. Zatiaľ čo sa iní autori v erotickej literatúre potkýnajú o klišé, patetizmus či nelogickosť, tu nič z toho nenájdete. Počkajú si na vás však už spomínaná úprimnosť, priamočiarosť a ničím nezaobalené pocity, ktoré autorka naozaj neskrývala.

„Juraj nalieval čaj do troch šálok, lebo Lucia nepustila z ruky hrnček s kakaom a zrazu ma zaplavilo niečo nedefinovateľné. Silné, vrúcne a ťahalo ma to kamsi do pohody, pokoja a sveta plného lásky a porozumenia. Tak takto vyzerá láska alebo šťastie? Kládla som si v duchu otázku a hneď na to sa ozvalo moje svedomie. Prečo chceš svojím správaním zničiť to pekné, čo je medzi vami? Bolo mi jasné, že keď Juraj zistí, čo sa deje, skončila som a to som fakt nechcela.“

Dej síce plynie pomaly a príbeh je vyskladaný z banálnych životných situácií a niekoľkých erotických scén, no čitateľ vníma akúsi silu, ktorá ho neustále núti do čítania. Ťažko povedať, či je za tým túžba dozvedieť sa koniec, alebo sú hnacím motorom práve emócie, ktoré sa čitateľovi vryjú pod kožu. Aj tieto pocity je však obtiažne definovať. V príbehu sa mieša absurdný pocit osamelosti, i keď sa Linda má o koho oprieť, smútok, nostalgia, ľútosť, strach či bezradnosť, potreba nájsť akési východisko zo situácie, ktorá ju momentálne sužuje. Napriek tomu však príbeh nepôsobí typicky depresívnym dojmom, teda takým, aký si čitateľ pod slovom depresia predstavuje. Možno to majú na svedomí práve tie banálne situácie, ktoré sú známe každému z nás a ktoré príbeh trochu odľahčujú.

Autorka sa k čitateľovi prihovára hovorovým a úplne prirodzeným jazykom, ktorý taktiež nenesie žiadne stopy pretvárky či zakrývania istých skutočností. Erotické scény sú opísané bez cenzúry, preto sa sem-tam na vás z textu usmeje aj drsnejší výraz. Dialógy pôsobia autenticky, akoby boli zápisnicou reálne odohraných situácií.

„Premkol ma strach z toho, že keď ho stratím, stratím všetko reálne, čo naozaj mám. Ja ťažké opísať pocity, ktoré sa ma zmocňovali. Akoby sa v mojej koži ocitli naraz nie dve, tri ale najmenej štyri ženy a nevedeli sa do nej pomestiť.“

Myslím, že Bodkou nekončím nemá presne ohraničenú cieľovú skupinu. Skôr by som povedala, že každý, kto po nej siahne, musí mať otvorenú myseľ, chuť prečítať si príbeh plný pocitov a v duši nenosiť žiadne predsudky. Pretože moralizovať dokáže každý, no len malá časť z nás sa vie vcítiť do kože iných a pripustiť si, že v citoch máme chaos naozaj všetci a občas jednoducho vkročíme do obdobia, v ktorom sa úplne stratíme a prestávame cítiť pevnú pôdu pod nohami. Táto kniha nič neskrýva a ak si uvedomíte túto skutočnosť, môžete ju otvoriť bez obáv.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– voľné pokračovanie príbehov Zatmenie mysle, Keď vášeň zhadzuje masku (knihu je možné čítať aj v prípade, že ste predošlé príbehy nečítali)

– rozprávanie v prvej osobe

– množstvo erotických scén

– jednoduchá, no pútavá dejová línia

– emotívny a autentický príbeh

– jednoduchý, hovorový jazyk, nekomplikované vetné skladby

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i pre ženy

– pre milovníkov príbehov, ktoré majú iskru

– pre ľudí s otvorenou mysľou, ktorí seba ani svoje okolie nezaťažujú predsudkami

Pre koho niePre koho nie

– ak vám prekážajú časté erotické scény

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: MERIDIANO-press, edícia Moderné romány

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 39min

Počet strán: 220

 

Návod na to, ako spánok využiť vo svoj prospech. Čítaj viac
Príbeh, ktorý presiahol hranice krimi žánru vo všetkých rovinách. Čítaj viac
Nikdy nie je neskoro na nové začiatky. Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Vždy existuje ďalšie riešenie. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip