Bludisko

Andrea Rimová

Cestičky labyrintu, z ktorých niet cesty späť.


Predstavte si, že máte pred sebou dva dni. Dva dni, ktoré môžete stráviť, ako len chcete. Ako by ste tento čas využili? 

predna_Obalka-BludiskoLibora už niekoľko rokov trápi nefunkčný manželský vzťah, preto hľadá rozptýlenie v náručí iných žien. Jednou z nich je aj Hana, mladá a navonok bezstarostná žena, ktorá Libora prehovorí, aby spolu prežili dva dni, počas ktorých nebude priestoru na bežné každodenné starosti. Po tom, čo si splnia niekoľko želaní, Libor s Hanou preruší kontakt, no v mysli s ňou ostáva niekoľko rokov. Keď ju po rokoch opäť uvidí, stretnutie nie je také, aké by si predstavoval. Doslova na ňu narazí vo vyšetrovacej miestnosti. On je policajt, ona svedkyňa či podozrivá? Na to sa Libor snaží prísť, no pri vyšetrovaní vraždy, do ktorej je Hana, zdá sa, zapletená, nie je miesto pre city a staré spomienky. Dokáže to?

„Potom však zaúradoval jeho rozum. Nemôže to byť ona. Ako by sa k nám vôbec dostala? Eva spomínala, že je podozrivá z vraždy. Hana? To určite nie je možné. Dokonalá kráska, ktorá bola v jeho srdci zapísaná veľkými zlatými písmenami… Bolo to dávno, čo sa stretli, no na jej oči však nikdy nezabudol.“

Dobre zvolený úvod čitateľa okamžite vtiahne do deja. Mladá žena sa prebúdza v neznámej miestnosti a vedľa seba uvidí mŕtveho muža. I keď nás ďalšia kapitola zavedie do iného do prostredia, táto scéna ostáva v pamäti i naďalej. Už od samého začiatku teda príbeh vzbudzuje v čitateľovej mysli hneď niekoľko otázok.

Okrem vyšetrovania kriminálneho prípadu tu možno pozorovať aj osudy hlavných či vedľajších postáv. Povahovo odlišné priateľky, Barbora a Hana, začínajú vo svojom kamarátskom vzťahu pociťovať isté trhliny. Barboru navyše sužuje zlý vzťah s matkou, no z deja až do úplného konca nie je jasné, aká situácia ich do rozporu dostala. Liborove manželstvo, ktoré dôsledkom svokrinej neustálej pozornosti stojí takpovediac na kraji priepasti, je tiež prvok, ktorý príbeh rozvíja a zároveň i zmierňuje temný kriminálny nádych. V povestnom bludisku sa teda neocitajú len Libor s Hanou, ale každá postava, ktorá je do príbehu zasadená.

Veľmi zaujímavým elementom, ktorý tiež preskúša čitateľovu zvedavosť, je zmätok, ktorý vládne okolo identít Barbory a Hany. Ich charaktery sú skrz-naskrz odlišné, no ľudia si ich na základe priam identickej vizuálnej podobnosti doslova pletú. Čitateľ na základe niekoľkých indícií dokáže vytušiť, že si autorka pre neho prichystala veľkolepé prekvapenie, no pravdepodobnosť, že by toto klbko záhad rozplietol ešte pred samotným záverečným odhalením, je veľmi malá, priam mizivá. Autorka sa tak vyhla nedostatku, ktorým si iné autorky romantických príbehov dokážu zmariť výsledný dojem knihy – predvídateľnosti.

Pozícia rozprávača v tomto príbehu nie je fixná. Ja-rozprávanie tu zastupuje postava Barbory, konanie iných postáv, ich zasadenie do deja a emócie sú nám priblížené z postoja nezávislého rozprávania. Tento prvok, rovnako ako aj niekoľko ďalších vyššie spomenutých, dodáva knihe špecifický ráz a v istom zmysle ju odlišuje od iných dramatických ženských románov.

„Pomaly som otvorila oči, no videla som len biely strop. Uvedomila som si, že ležím na zemi, ale nevedela som, kde presne sa nachádzam. Bolel ma krk a stálo ma veľa úsilia, kým som otočila hlavu nabok. Po mojej pravej ruke sa povaľovali akési škatule. Netušila som, čo tam robia ani čo sú to za priestory, v ktorých som sa ocitla.“

Bludisko je kniha, ktorá má potenciál čitateľa príjemne prekvapiť. Aj napriek väčšiemu rozsahu sa číta veľmi rýchlo, čo majú na svedomí nielen napínavý príbeh, ale aj jazykový štýl autorky. Dialógy a opisy sú tu vyvážené, klišé, ktorého je v ženských románoch ako maku, tu tiež čitateľ nenájde. Namiesto toho tu objaví napínavý príbeh, v ktorom sa kriminálne prvky striedajú s tými romantickými. Ak vás klasická romantika príliš neláka a aj na tento žáner kladiete vyššie nároky, Bludisko by mohlo uspokojiť vaše čitateľské chúťky.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– minimálna predvídavosť

– premenlivá pozícia rozprávača

– permanentné napätie a plynulá gradácia

– romantika sa prelína s krimi prvkami

– vyvážený pomer dialógov a opisov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov „temnej romantiky“

– pre čitateľov, ktorých bežný romantický príbeh nudí

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate príbeh, v ktorom bude v centre pozornosti typická romantická zápletka

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 50min

Počet strán: 328

Rozhodnutie, ktoré dokázalo zmeniť niekoľko životov. Čítaj viac
Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké... Čítaj viac
Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia. Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo prinúti človeka k tomu, aby si siahol na život? Je za tým totálna rezignácia, výplach mysle alebo strach z budúcnosti? Čítaj viac
Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip