Bitúnok č.5

Kurt Vonnegut

Azda najjednoduchšie vyjadrenie smrti, s ktorou sa vojaci v druhej svetovej vojne stretávali v pravidelných intervaloch.


Myslíte si, že legendárna klasika svetovej prózy vám už nič nemôže ponúknuť? A čo tak Bitúnok č. 5 alebo Detská križiacka výprava. Trochu vojnové, trochu osobné, trochu humorné a trochu tragické dielo, ktoré nielen svojho času, ale i dnes vyvoláva mnohé názorové konfrontácie kritikov a čitateľov.

bitúnok č.5Príbeh rozpráva vojnový vyslúžilec Billy Pilgrim. Jeho spomienky sa začínajú pri stretnutí s jeho priateľom z vojny, s ktorým chce Billy pozbierať všetky ich spoločné pamäte z bombardovania Drážďan a napísať o nich knihu. Bernardova manželka Maty však bola veľmi nahnevaná na Billyho, pretože sa domnievala, že príbehy budú v knižke opísané s humorom a mladí chlapci sa budú hrnúť do vojny. Billy však Maty prisľúbil, že táto kniha bude mať podnázov Detská križiacka výprava a tak sa aj stalo.

Billy Pilgrim bol uznávaním optikom, no keď nastal čas odísť na vojnu, musel všetko nechať tak a chtiac-nechtiac narukovať. Jeho autentické zážitky z prechádzania cez miesta, kde boli umierajúci ľudia, sa striedajú s jeho fantáziou, ktorú pociťoval najčastejšie v snoch. Všetky príbehy sú popísané v jeho spomienkach – ako návrat do vojny, tak aj putovanie k mimozemských civilizáciám na planétu Trafaldamore.

„Sprievod sa zavlnil, zatackal a odterigal sa k bráne drážďanského bitúnka a vošiel doň. Na bitúnku nebolo veľmi rušno. V Nemecku už takmer všetky kopytníky pozabíjali, pojedli a vylúčili ľudské bytosti, väčšinou vojaci. Tak to chodí.“

Metaforické vyjadrenie každodennej smrti bitúnkom je veľmi presné. Vonnegutova ľudskosť sa prejavuje v celom príbehu. Román je označovaný za telegraficky schizofrenický, inšpirovaný povesťami z planéty Trafaldamore, odkiaľ pochádzajú lietajúce taniere. Billy Pilgrim nie je typickým hrdinom so všetkými šľachetnými vlastnosťami, ktoré správny hrdina má mať. Je to v podstate bábka, s ktorou sa svet zahráva, a jeho fantázia, ktorá do diela vnáša prvky sci-fi, je akýmsi prikrášlením a oživením príbehu.

Ak očakávate drastický príbeh s mnohými opismi drsných hrôzostrašností vojny, tak sa nedočkáte. Humanista Vonnegut sa vo svojej knižke Bitúnok č. 5 vyjadruje o vojne veľmi mierne. Dalo by sa povedať, že siaha skôr po pocitoch.

„‚Drážďany boli zničené 13. februára 1945 v noci,‘ začal Billy Pilgrim. ‚Na druhý deň sme vyšli z krytu.‘ Porozprával Montane o štyroch dozorcoch, ktorí sa svojím údivom a zármutkom podobali vokálnemu kvartetu. Povedal jej, že z bitúnka zmizli všetky koly v plote, zmizli aj strechy a okná – porozprával jej, že sa tam povaľovali úhľadné polienka. Boli to ľudia, ktorí uviazli v plamennej smršti. Tak to chodí.“ 

Jednoduché vety dodávajú príbehu potrebnú dynamiku. Nebyť ich, príbeh by nás mohol začať rýchlo nudiť. Nie je to ten klasický typ príbehu, ktorý čitateľ o 2. svetovej vojne môže očakávať. Striedanie so snovou fantáziou mu dodáva špecifické črty fantastiky. Svoju tvorivosť autor prejavuje aj stotožňovaním sa s hlavným hrdinom príbehu.

Dejovo sú načrtnuté mnohé obdobia. Vďaka tomu, že sa autor vracia vždy do iného úseku svojho života, sa kniha stáva jedinečnou. Vždy sa však dá dobre vyčítať, o ktoré obdobie ide – buď je tu spomenutý rok, o ktorom sa hovorí, alebo je obdobie života inak popísané.

Vojnová tematika v tejto knižke nie je popísaná tragicky verným opisom, ide skôr o sprostredkované zážitky, ktoré autor na vlastnej koži prežil, no uvedomuje si, že hrôzostrašnosť týchto udalostí by mohla mať negatívny dopad na jeho tvorbu, preto sú jednotlivé časti deja popretkávané fantastickými prvkami, ako napríklad nočné úteky Billyho do rádia, v ktorom chce vyrozprávať príbeh svojho stretnutia s mimozemšťanmi. Tieto odbočky dodávajú deju určitý záblesk ľahkosti.

Kniha sa číta veľmi dobre, vzhľadom na relatívnu prehľadnosť dejových línií. Dej nie je roztrúsený, no vždy sa zobrazuje iba jedna skutočnosť. Opisy, dialógy ale aj vnútorné myšlienky sú v približne rovnakom pomere a tým je príbeh vyvážený.

Bitúnok č.5 odporúčam ako oddychové čítanie, pre tých, ktorí si chcú autenticky priblížiť dojmy z vojny. Faktografické údaje však nemožno očakávať. Je to v podstate iba spoveď jedného vojaka, ktorý vnímal všetko akoby cez clonu a snažil sa bojovať o svoj holý život.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduché rozprávanie

– fantastické prvky tu pôsobia ako osviežujúci prvok

– vyváženosť opisov a dialógov

– kniha sa číta pomerne rýchlo

– vojnová tematika je tu opísaná veľmi mierne

– autor mnohokrát siaha po humore a satire

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov klasiky, ktorá čitateľa nevyčerpá svojou komplikovanosťou

– pre čitateľov, ktorí vedia oceniť prelínanie sa fantastiky s realitou

– pre každého, kto túži siahnuť po jednoduchom a dynamickom čítaní

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate zdokumentovanie druhej svetovej vojny

– ak neobľubujete fantastické prvky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Petit Press, Svetová knižnica SME

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 06min

Počet strán: 170

 

Ak vás na materskej prekvapí nuda všedných dní, zavolajte si na pomoc otecka! Čítaj viac
Luxus v spojení s nástrahami súčasnej doby vyznieva aktuálne aj dnes. Bola Holly mrcha, vypočítavá alebo iba sklamaná zo života? Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Žiadna úloha nie je nesplniteľná! Čítaj viac
Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca. Čítaj viac
Zbierka poviedok s rôznorodými vedľajšími účinkami. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip