Beštia

Dominik Dán

Keď sa tajomný vnútorný hlas zahráva s osudmi iných.


Vrah vyčíňajúci v Našom meste, ktorý nemá žiadne zábrany. Ľudia si zo strachu pred ním v prízemných bytoch zatvárajú okná a vyšetrovateľom z neho padajú vlasy. Koľko ľudí ešte musí zabiť, aby po sebe zanechal stopu, vďaka ktorej ho vypátrajú?

V kalendári je rok 1990, vyspelé vyšetrovacie metódy ešte len čakajú na svoje schválenie, v dôsledku revolúcie sa otvorili hranice i brány väzníc. Na slobodu sa tak dostali väzni, ktorí pre spoločnosť stále znamenajú hrozbu a nebezpečenstvo. Medzi nimi je i Ondrej, neposedné chlapčisko, ktoré vyrástlo v mocného muža a občas počúvne tajomný Hlas. Ten sa v jeho hlave ozve najmä vtedy, ak zacíti pach krvi. Scenár, ktorý nasleduje potom, si iste viete predstaviť – zviera poháňané svojimi pudmi vraždí hlava-nehlava a svoje obete necháva zmasakrované a znásilnené napospas bezradným vyšetrovateľom. Prečo vždy na mieste činu po sebe zanechá ponožku: Jednu alebo dve, čiernu či bielu? Ide o jeho podpis, alebo sa za tým ukrýva niečo celkom iné?

Aj tieto otázky si kladú detektívi z Oddelenia vrážd. Krauz, Burger, či ich kolegovia zo zahraničia, pretože vrah sa spočiatku pohybuje za hranicami a k nám prichádza až neskôr. Príbeh je o to viac mrazivejší, ak vieme, že autor čerpal z reálnych zdrojov a knihu vytvoril na podklade prípadu Onreja Riga, ktorý dodnes za svoje skutky sedí za mrežami.

V knihe sa nachádza nemálo podrobných opisov, ktoré nám približujú Ondrejovo vyčíňanie. Nerovný zápas medzi ním a jeho obeťami, Hlas, ktorý mu našepkáva, čo má ďalej urobiť, obrazy znásilňovania či kaličenia čoraz častejšie pribúdajúcich koristí… Myslím, že každý, kto sa púšťa do kriminálky, vie, čo ho čaká a viac-menej s týmito opismi vopred ráta, no môže sa stať, že pri niektorých pasážach od zhrozenia či hnusu trochu zvraštíte čelo. V porovnaní so severskými kriminálkami, ktoré nemajú problém odhaliť nám všetky drsné podrobnosti týkajúce sa vrážd či vyšetrovania, sú však tieto opisy zanedbateľné. Ak ste zvyknutí na brutalitu od zahraničných autorov, táto kniha vám žalúdok dozaista nezdvihne.

„Zodvihol drevený kôl dlhý ako noha a udrel. Chlapec sa mykol a hlava na vankúši sa neprirodzene ohla nabok. Druhý úder zlomil nalomené väzy a už sa ani nepohol. Z rozbitej hlavy sa vyvalila krv a vankúš jej bol v momente plný. Rubíny na zasneženej pláni.”

Nebyť svojských vyšetrovateľov, prišli by sme o mnoho zábavy a úsmevných situácií. V texte nájdete pomerne dosť dialógov, ktoré vám zodvihnú kútiky úst a ktoré budete vnímať ako odľahčujúci či osviežujúci prvok. Vtipné postrehy či vzájomné podpichovanie sa vyšetrovateľov, sa stali pre Dánovu tvorbu povestnými.

„,Prepáč, ale je ti to prd platné, či si kapitán, alebo nie, mám ťa odviezť do domova dôchodcov… sadaj.!’
,Mám dvadsaťosem, nezmýlili ste sa?’
,Fóriky ťa prejdú, keď to uvidíš… inak, medzi nami, nezávidím ti tvoj flek, také svinstvo som už dávno nevidel, aspoň zarobíte, na tých vraždách?’
Nezarobili a humor ho naozaj prešiel. Bola rozbitá.”

Beštia je v poradí treťou knihou od Dominika Dána. Hoci má dnes na konte dvadsiatku kníh, jeho spisovateľské začiatky tu vôbec nie sú badateľné. Práve naopak, mala som pocit, že túto knihu som si vychutnala viac ako tie, ktoré prišli neskôr. Neviem, či to je príbehom, či tým, že sa knižka čítala o čosi dlhšie ako tie, ktoré vyšli neskôr. V každom prípade od Beštie očakávajte napätie, skvelú prácu niekoľkých vyšetrovateľov, brutalitu miešajúcu sa s humorom a postavu vraha, s ktorou by ste sa za nič na svete nechceli stretnúť zoči-voči.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napínavá kriminálka zasadená do slovenského prostredia

– postava vraha nie je výplodom autorovej fantázie

– množstvo dialógov

– početné opisy, ktoré zachytávajú aj drsnejšie scény

– postavy vyšetrovateľov dejovú líniu osviežujú a vnášajú do príbehu humor

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov kriminálok, ktorí si potrpia na zimomriavkach a napätí

– pre tých, ktorí si chcú prečítať aj inú ako severskú detektívku

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí so slabším žalúdkom, niektoré opisy sú tu zobrazené veľmi podrobne

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovart

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 21min

Počet strán: 302

 

Prežiť ešte neznamená zvíťaziť. Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
Aj zdanlivo odlišné životy môžu mať niečo spoločné. Čítaj viac
Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Žiadna hrozba nie je od nás dostatočne ďaleko. Čítaj viac
Niekoľko životných osudov, ktorých nositelia dúfajú v lepšie začiatky. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip