Balkón ako záhradka

Michala Hrnčiarová

Aj na malom kúsku môžete vytvárať veľké zázraky.


Lámete si hlavu nad tým, aké kvety umiestnite na svoj balkón? Zdajú sa vám už muškáty okukané? Čo tak si vytvoriť vlastnú malú záhradku?! Myslíte si, že je na to váš balkón príliš malý? Budete prekvapení, čo všetko tam môžete vypestovať!

54093-knihy-o-zahradniceni-na-balkonechNie každý má možnosť vlastniť veľkú záhradu, kde môže pestovať zeleninu a ovocie od výmyslu sveta. Práve pre takýchto ľudí zostavila autorka sprievodcu pestovaním úžitkových rastlín na malom priestore, akým je napríklad aj panelákový balkón.

„Na to, aby ste sa mohli stať mestským farmárom, nepotrebujete takmer žiadne špeciálne vybavenie ani zručnosti.“

V úvode sa zoznámite s výhodami farmárčenia v meste a základnými tipmi ako sa stať pravým balkónovým pestovateľom. Skutočne k tomu nepotrebujete veľa. Ak vám nechýba nadšenie a chuť venovať starostlivosti rastliniek svoj čas a tiež sa nebojíte trochu zašpiniť si ruky, môžete smelo začať. Vďaka knižke postupne získate prehľad, ktoré druhy rastlín môžete zaradiť do svojej mini záhradky, aké nádoby sú vhodné na pestovanie a zoznámite sa so základmi permakultúrnych vzťahov medzi rastlinami, dôsledkom čoho dokážete maximálne využiť priestor vo vašej výsadbovej nádobe.

„Spoločné pestovanie tekvice, fazule a kukurice vzájomne pozitívne ovplyvňuje ich rast. Je to spôsob pestovania, kedy na malej ploche môžete vypestovať veľkú úrodu. Tento spôsob objavili a využívali ešte Mayovia a rovnako dobre ho môžete využiť pri pestovaní v nádobách aj vy.“

Táto útla knižka obsahuje asi všetko, čo by mohol začínajúci balkónový záhradník potrebovať. Bude vás sprevádzať celou pestovateľskou sezónou, počnúc prípravou sadeníc a ich úspešným dopestovaním, až po konečný zber plodov, kvetov alebo lístkov a zazimovanie rastlín. Publikácia obsahuje kapitoly venujúce sa zvlášť bylinkám, ovocným druhom, zelenine a v neposlednom rade aj rastlinám s jedlými kvetmi. V každej kapitole nájdete popísané najčastejšie vysádzané druhy, ich svetelné alebo pôdne nároky a rady, ako sa o nich vhodne starať, aby ste sa čo najskôr mohli tešiť z úrody.

„Kapucínka je jednoročná teplomilná rastlina, do pôdy sa vysieva až na začiatku leta. Vysádza sa do hniezd po dve až tri semienka. Hovorí sa, že čím je horšia pôda, tým viac kvetov kapucínka má.“

Za spomenutie určite stojí aj prítomnosť rôznych tipov, či receptov ako vynaložiť s vypestovanými rastlinami. Určite sa potešíte, ak budete môcť vyskúšať doma vyrobený olej z levanduľových kvetov z rastlinky, o ktorú ste sa toľko starali. Alebo si možno pochutnáte na cestovinách s vynikajúcim bazalkovým pestom, ktoré vám bude chutiť o to viac, že ste hlavnú ingredienciu získali zo svojej záhradky.

Autorka nezostáva len pri popisovaní rastlinných druhov, ktoré dokážete vypestovať, ale tiež vám ukáže, aké nenápadné živočíchy sa zvyknú do balkónovej záhrady zatúlať a pomôcť vám s pestovaním. V záverečnej kapitole ponúka prehľad ďalších možností záhradničenia v meste, ako je napríklad zapojenie sa do už existujúcej komunitnej záhrady alebo vytvorenie svojej vlastnej.

Balkón ako záhradka dporúčam pre široké spektrum čitateľov rôzneho veku, ktorých nadchla myšlienka stať sa mestským záhradníkom a potešiť sa vlastnoručne vypestovanými plodmi či farebnými kvetmi.

Publikácia je veľmi inšpiratívna a nepochybne vás nakopne, aby ste skúsili vypestovať aspoň jednoduchú bylinku. Netreba sa však preceniť. Nie každý totiž zvládne na začiatku svojho farmárčenia vypestovať na balkóne či terase vodný melón alebo uhorku. Určite to však nie je nemožné. Stačí to len skúsiť. Vaším jediným obmedzením sa môže stať len vaša predstavivosť.

Recenzent: Ivana Šturcelová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo farebných fotografií

– jednoduché inštrukcie

– rôzne tipy a inštrukcie na využitie vypestovaných rastlín

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí radi záhradkárčia

– pre ľudí, ktorí bývajú na sídlisku a nemajú k dispozícii vlastnú záhradu

– pre pestovateľov začiatočníkov

Pre koho niePre koho nie

– ak k záhradkárčeniu nemáte vzťah

– pre pestovateľov okrasných druhov rastlín

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: CPress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 37min

Počet strán: 2014

 

 

Strach a samota vedia dohnať človeka k zúfalstvu i k hrdinstvu. Čítaj viac
Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Čítaj viac
Čo je malé, to je milé. Určite ste to už niekde počuli. No neplatí občas i rovnica čím menší, tým prešibanejší? Ak o tomto tvrdení pochybujete, začítajte sa do... Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip