Babinec

Karin Krausová

Každú vodu je možné niečím rozvíriť.


Konštruktívna kritika pomáha rásť, dobre mienená rada poteší, súhlasné pokyvkanie hlavou smerom k nám zasa pohladí dušu. No je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá? Skutočne nám blízki prajú len to najlepšie? Nemajú na tvári masku a v srdci závisť? Kedy sa spoliehať na vlastnú intuíciu a kedy na rady okolia?

11056881_846579655399891_1177399360_n1Zita Záborská by nám na túto otázku vedela odpovedať. Pracuje ako lekárka, s manželom Palinkom si po rokoch povedali dôstojné zbohom a doma ju tak čaká len dospievajúca dcéra Sandra a prívetivý pohľad jej Giny – bígla, ktorého prítomnosť si občas cení viac ako blízkosť iných ľudí. Zdá sa, že Zita okolo seba vytvorila akýsí babinec. Dcéra, mama, sestra, neter a pár kamarátok… Nechýba tu i zástupca mužského pohlavia? V momentoch, keď sa celý babinec stretne na jednej hromade, určite nie. Tieto ženské stretnutia majú v rodine Záborských svoju dlhoročnú tradíciu. Vzduchom svištia klebety, do hláv sa vrývajú navonok láskavo vyslovené rady a srdcia pištia od šťastia, že opäť prišiel ten čas, kedy sa všetky zídu pri jednom stole. No nič predsa netrvá večne. A harmonické stretávky, ktorých členkami sú ženy, už tobôž nie! Zita konečne stretáva muža, ktorý ju niečím oslovil, no ostatným zástupkyniam nežnejšieho pohlavia sa jej výber akosi nepozdáva. Čím to je?

Zatiaľ čo Zita čelí paľbe argumentov a ostrej kritiky, vy sa môžete pobaviť na ďalšom románe Karin Krausovej, v ktorom si tentokrát zobrala na paškál typickú ženskú pretvárku. Ako sme sa mohli dočítať v anotácii, všetky ženy sú herečky. No len malá čiastka z nich je za to aj finančne ohodnotená. Nie každá môže stáť na javisku, väčšina hrá veľkolepé úlohy vo svojom súkromí bez toho, aby dali okoliu znať, že majú dopodrobna naštudovaný scenár.

„My, ženy z rodu Záborských, si život bez babinca vlastne ani nevieme predstaviť. Striedavo sa na neho tešíme, striedavo máme z neho vietor. Keď tak na tým premýšľam, tak mi dochádza, že najvďačnejšou témou pre všetkých som asi ja a z toho budúco týždenného, sa mi zase podlamuje jedno koleno.”

Babinec je príbeh o tom, že ženy držia spolu, pokiaľ sa na obzore neobjaví schopný muž. Vtedy sa zabúda na pevné putá, pália sa mosty a do strán sa nebezpečne vystrkujú kostnaté lakte. Karin Krausová nám vo svojich knihách väčšinou ponúka pohľad na tému, z ktorej iné autorky vedia vytvoriť srdcervúcu drámu. Nemám nič proti dramatickým momentom, no v reálnych životoch ich máme toľko, že si ich nemusíme pripomínať aj v knižnom svete. Občas jednoducho treba vypnúť, pobaviť sa a vydať z hrdla zvuk, ktorý sa nápadne ponáša na smiech. Vďaka knihe od tejto slovenskej autorky, to nebude také ťažké. V Babinci nájdete príbeh, ktorý je nevtieravý, jeho postavy nie sú umelé a ktorého podanie vás miestami poriadne pobaví.

Štýl Karin Krausovej sa ani pri jej šiestej knihe nezmenil. Po niekoľkých prečítaných stranách som sa len utvrdila v tom, že knihu od tejto autorky spoznám aj „so zaviazanými očami”. Hravé dialógy, bohatá slovná zásoba, množstvo metafor a slovných hračiek, ktoré vyúsťujú do vtipných a humorných momentov. Aj tá najvšednejšia situácia tu odrazu získava lesk, jedinečnosť a svojskosť. Žiadne klišé ani prílišné tlačenie na city. Iba humor, nadhľad a príbeh, pri ktorom si do úplného konca nemôžete byť ničím istí.

„Keď som tú hlúposť, ktorú som povedala, počula na vlastné uši, napadlo mi. Nevezmeš späť slová, ktoré si vyslovil. A ešte si nevezmeš do hrobu elektrinu. To prvé je z biblie. To druhé vravel elektrikár mojej mame, keď jej rupli poistky.”

Ak sa chcete odpútať od okolitého sveta, siahnuť po ľahkom, no nie prvoplánovom príbehu, Babinec bude pre vás tou správnou voľbou, pri ktorej neriskujete rozčarovanie. Knižka je pre tých, ktorí vedia oceniť, ak niekto jemne zironizuje isté charakterové vlastnosti, napríklad ženskú dravosť či vypočítavosť. Ak hľadáte romantiku či láskou zaslepené postavy, klopte, prosím, na vedľajšie dvere. Tu totiž nájdete vtip a iskru, ktoré spestria aj vašu knižnicu.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– humorný príbeh

– široká slovná zásoba

– špecifický štýl rozprávania naplnený vtipom

– oddychové čítanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetky ženy, ktoré chcú pri knihe vypnúť

– pre každého, kto má rád ľahké humorné príbehy

– ak ste čítali predchádzajúce knihy od Karin Krausovej a našli ste v nich to, čo ste hľadali

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate romantiku, lepkavé vyznania lásky alebo typický dramaticko-romantický príbeh

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: MERIDIANO-press, edícia Moderné romány

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 15min

Počet strán: 280

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
Čo urobí zúfalá žena zrelá na vydaj pre to, aby ulovila toho pravého? Je to naozaj také jednoduché? Hrdinka príbehu... Čítaj viac
Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Ani blížiaca sa štyridsiatka nie je zárukou pokojného života. Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip