Až čas ukáže

Andrea Novosedlíková

Život je krásny, keď nepočúvnete rozum, no riadite sa tým, čo hovorí srdce.


V živote nás nestretávajú len krásne a pozitívne zážitky, ale aj pády, náhody či sklamania. Každý sa občas ocitne v situácii, kedy nevie, čo bude ďalej. Každý sa občas ocitne na dne… Život je občas i krutý, no musíme bojovať. Musíte nastaviť svoje srdiečko tak, aby si verilo a dúfalo, že to bez problémov zvládneme.

až čas ukážeHanka je päť rokov vydatá a spolu s manželom vychovávajú malú dcérku. Doteraz si myslela, že majú šťastné a pokojné manželstvo, ktoré im občas narušila len jej svokra. V poslednom čase však ich manželský život pomerne dosť ochladol. Čoraz častejšie prichádzajú hádky a Hanka si kladie otázku, či ide o tú povestnú manželskú rutinu. Mladá účtovníčka nespoznáva svojho manžela, úplne mu prestáva rozumieť. Je z neho človek, ktorý sa veľmi zmenil a ktorý je doslova posadnutý myšlienkou žiť v Južnej Afrike.

„Čo sa to s nami stalo? Zmenila som sa na nechápavú a netolerantnú? Alebo to bolo v Denisovi a prejavilo sa to až teraz? Už sme ako zúfalci, udržiavajúci manželský vzťah z povinnosti. Vari je to tak po piatich spoločných rokoch vo všetkých manželstvách? To je tá povestná rutina? So smútkom v srdci som hľadela na svojho muža a vstrebávala nezmyselnú hádku.”

Hanka je nešťastná, nevie sa zmieriť so zmenou manželovho správania a prestáva mu veriť. Ich názory na budúcnosť a na život sa úplne rozchádzajú. Ustavičné hádky a spory ju len utvrdzujú v tom, že ich láska sa vytratila do zabudnutia. Denis bol slepou vidinou privedený do Kapského mesta a vôbec ho nezaujímalo, ako sa cíti jeho manželka. V nečakanej situácii ju manžel nemilo prekvapí a Hanka ostane šokovaná. Život sa s ňou zahráva ďalej a ukazuje jej svoju odvrátenú tvár. Stačí pár nestrážených sekúnd, hlúpa zhoda náhod a Hankin život sa v momente mení na boľavú prázdnotu.

„V jednej sekunde je človek šťastný, myslí si, že má všetko, a v ďalšej zistí, že nemá nič. Peniaze sú ničím v porovnaní so životom a šťastím. Ako mi to vravela, v očiach sa jej ligotali slzy. Mne tiež. Toto dokáže naplno pochopiť jedine človek, ktorý sa ocitol vo vypätej situácii, keď sa strachuje o svoj najvzácnejší poklad. O dieťa.”

Až čas ukáže je príbeh matky a jej obrovskej obetavej vôli popasovať sa s nepriazňou osudu. Príbeh o tom, ako kruto sa s nami vie život zahrať. Materinská láska je tou najsilnejšou a najstálejšou láskou, ktorá sprevádza nás ženy po celý život. Materinská láska je obdivuhodný cit. Vzťah matky a dieťaťa – to sú dejiny pocitov v ich najneuveriteľnejších podobách. Všetky tieto emócie dokázala autorka reálne a citlivo podať čitateľovi. Výsledkom je veľmi silný, smutný a  emotívny román, ktorý s vami zamáva a vezme vám dych, tak ako ho vzal aj mne.

Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a pohltí vás hneď od začiatku. Vcítite sa do hlavnej postavy a úplne sa stratíte vo víre jej vlastného života. Musím povedať, že týmto dielom si Andrea Novosedlíková nasadila latku pekne vysoko. Príbeh vyrozprávaný Hankou, kde sa prítomnosť prelína s minulosťou sa vám vryje hlboko pod kožu. Hlavná aktérka spomína na svoje detstvo, na začiatky vzťahu s Denisom, ale aj na príťažlivého Martina, ktorý na chvíľu pobláznil jej mladé dievčenské srdce.

Autorka si dala záležať a detailne vykreslila všetky postavy. Zaujímavou postavou je Hankin manžel, ktorý má predstavu o ideálnej manželke – tá je však na míle vzdialená od skutočnosti či reality. Milujúca, poslušná žena, ktorá má držať „hubu a krok“, nemať vlastný názor, neodporovať a byť vždy po ruke. Plniť funkciu milenky, opatrovateľky, slúžky, kuchárky… Lebo ona je len žena a on je muž, pán tvorstva. ktorý zarába. Pre mňa obyčajný slaboch a kretén, ktorý vymenil rodinu za sen z mladosti. Čo je to za otca, ktorý dokázal odísť v tej najťažšej situácii? Hanka je naopak veľká bojovníčka a silná obetavá žena, ktorá nemala na ružiach ustlané, ale vybojovala si nakoniec svoje šťastie.

Zvláštnou postavou je aj Tereza, ktorá vsadila na „umelé” životné priority. Jej prítomnosťou spisovateľka okorenila dej a nad jej hlúposťou a postojom k životu som sa neraz zasmiala. Ema – spriaznená Hankina duša a optimistická opora, vniesla do príbehu slnko a nádej na lepší zajtrajšok. Veľa pasáží sa mi čítalo pomerne ťažko a v očiach ma neraz zaštípali slzy. Zvieralo mi hruď, srdce mi bilo rýchlejšie. Snímam klobúk pred autorkou, pretože dokázala dôveryhodne opísať a zobraziť bolestné a skľučujúce pocity. Najsilnejší vzťah medzi Hankou a jej dcérou som videla v nemocnici. Doslova som tú lásku cítila. Pre mňa to bol veľmi silný zážitok, ktorý sa mi vryl do srdca. Dokonale som si vedela predstaviť bezvládne detské telíčko, ktoré sa stráca pod záplavou prístrojov a hadičiek. Nedokázala som knihu prečítať naraz, lebo ma valcovali smutné emócie, ktoré sa šírili z každého prečítaného slova.

Keď prežívame strach o to najcennejšie, čo máme – o svoje milované dieťa, vtedy sa strach z neistoty života vytratí a nahradí ho odvaha či sila bojovať. Aj Hanka to dokázala. Kto má rád skutočné príbehy a emotívne diela, ten si knihu určite zamiluje. Pripravte si však, milé dámy, balíček vreckoviek.

Recenzent: Simona Rošková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychové a nenáročné čítanie

– detailnejšie a obšírnejšie opisy

– autenticky opísaný vzťah matky a dieťaťa

– verne zobrazená sila materinskej lásky

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetky citlivé duše, ktoré túžia po knižnej oddychovke

– pre ženy, ktoré obľubujú dramatické príbehy napísané na základe skutočných udalostí

Pre koho niePre koho nie

– ak vám prekážajú obšírnejšie opisy

– ak hľadáte sladkú romantiku či humor

 

 

Za poskytnutie prezenčného výtlačku Simonka ďakuje vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete zakúpiť aj TU.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 20min

Počet strán: 312

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko. Čítaj viac
Keď sa stretnú svety živých a mŕtvych. Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále. Čítaj viac
Výmena pozícií niekedy môže padnúť na úžitok. Tiež máte dosť detektívok, kde sa neúnavne lapá vrah, ktorý po sebe zanecháva nepatrné stopy... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip