Anjel v pekle, diabol v nebi

Marta Fartelová

Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou.


Keď sa v nás prebudia driemajúce pocity, o ktorých existencii sme dlhé roky ani len netušili, prináša to do našich životov poriadnu dávku zmätku. Svet už zrazu nie je farebný, no všetko sa rozdeľuje na bielu a čiernu. Na áno alebo nie, na moje potreby či túžby a na obavy, čo na to povedia iní. Zvíťazí vlastná hrdosť a sebaláska alebo ustráchaný pocit plynúci z vedomia, že v očiach tých druhých sme niekým, kto porušuje konvencie?

predna-Anjel-v-pekleObdobie krátko pred svadbou prináša do života mladého zamilovaného páru nemálo zhonu. Výnimkou nie sú ani Richard a Iveta. Tesne predtým, ako si majú povedať svoje áno, prichádza na Slovensko Ivetin brat Alan, ktorý už od svojej ranej dospelosti žije v Amerike. Nik okrem najbližšej rodiny netuší, prečo Alan udržiaval s domovom len minimálny a strohý kontakt. Richard taktiež prekypuje zvedavosťou a rád by sa dopátral k príčine jeho odchodu za hranice, za ktorou šípi veľké ovácie. Keď sa však Alan s Richardom stretnú, čosi sa zmení. Svadba už nie je udalosťou, na ktorú sa Richard bezprostredne teší, a zloženie sľubu v dobrom aj v zlom, ho už láka trochu menej. Prečo?

„‚Riško, nemôžem ti povedať, či je to správne, ani čo je správne. V tomto prípade sa musíš rozhodnúť sám. Ty budeš žiť so svojím rozhodnutím.‘
‚Viem. Len v obidvoch prípadoch stratím tak veľmi veľa, že už len tá predstava je neznesiteľná.‘
‚Braček môj, je mi to tak ľúto,‘ Anka bola úprimne skormútená a ja som videl, že sa naozaj vžila do mojej kože.“

Anjel v pekle, diabol v nebi sa svojím obsahom rozhodne nemôže zaradiť medzi bežné ženské romány. Príbeh je bezpochyby iný, odvážny a kontroverzný. I keď sú v popredí rozpačité ľúbostné pocity, hľadanie vlastnej osobnosti a potlačovanie skrytých túžob, na čitateľa tu nečaká žiadny klasický vzťahový trojuholník ani bežná romantická zápletka. Oceňujem, že anotácia našepkáva len minimum z dejovej línie, čitateľ sa vďaka nej dozvedá len nepatrnú časť informácií a na tie ostatné – zarážajúce a búrajúce konvencie, narazí priamo v texte, ponorený do deja.

Odhliadnuc od prevratného faktu, ktorý v neskoršom úvode čitateľa poriadne prekvapí, už dej ďalej plynie skôr pozvoľna. Mužský rozprávač je taktiež prvkom, ktorý knihu odlišuje od iných oddychových románov. Príbeh sa od tohto momentu sústreďuje skôr na pocity hlavnej postavy a do pozornosti čitateľa sa tak dostávajú otázky, ktoré si Richard kladie.

„Spätne som si premietal každú jednu chvíľu, každý pohyb, každé slovo. Nemohol som uveriť, že sa to stalo. Bol som zmätený, snažil som sa utriediť si myšlienky a pocity, no nešlo to. Chcel som cítiť výčitky, chcel som sa hnevať na Alana, na seba, no namiesto toho som pociťoval len povznášajúci pocit šťastia, ba priam eufórie.“

Jednotlivé kapitoly sú popretkávane dialógmi, ktoré nebudia umelý či neprirodzený dojem. Prebytočných opisov tu čitateľ nájde len minimum, rovnako ako aj bezúčelných vedľajších situácií, ktoré by len násilne predlžovali počet strán. Jazyková výbava autorky nepresahuje hranice oddychového žánru, no siahodlhé vetné súvetia či cudzie slová by len potlačovali efekt, ktorým má kniha na čitateľa zapôsobiť.

Anjel v pekle, diabol v nebi je tu pre tých, ktorí neprahnú po stereotypnom a rámcovitom príbehu, no zároveň majú stále chuť na oddychovku. Pre tých, ktorí radi nechávajú písmenká, aby im úplne prirodzene plynuli pred očami, a oni tak nemuseli v deji hľadať skryté súvislosti. Ak máte dosť všedných romantických príbehov a chcete trochu osviežiť svoju knižnicu o netypický príbeh s odvážnou zápletkou, táto kniha môže byť dobrou voľbou. Treba však mať otvorenú myseľ a schopnosť vcítiť sa do kože iných, i keď nepredpokladáte, že by ste sa do podobnej situácie mohli dostať aj vy.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– mužská postava rozprávača

– kontroverzný a odvážny príbeh

– primeraná slovná zásoba, ako aj počet postáv

– priamočiara dejová línia bez zbytočných vedľajších odbočení

– dej sa sústreďuje na hlavnú mužskú postavu Richarda a jeho vnútorné pocity

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí chcú ostať v oddychovom žánri, no zároveň vybočiť zo stereotypu

– pre čitateľov s otvorenou mysľou, ktorí neplytvajú predsudkami

Pre koho niePre koho nie

– pre úzkoprsé čitateľské publikum, ktoré nehodlá prekročiť sebou stanovené pravidlá a zásady

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 50min

Počet strán: 239

 

Na počiatku bola droga. Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Všetko čo dáme, sa nám i vráti. Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Myslíte si, že Drew Barrymore mala rozprávkové detstvo – veď už ako sedemročná hrala vo svetoznámom filme E. T. – Mimozemšťan? Opak je však pravdou. Čítaj viac
Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip