Andrea Novosedlíková

„Hoci sa nám niektoré veci javia ako nedosiahnuteľné, je lepšie pokúsiť sa priblížiť k svojmu snu, aj keď riskujeme neúspech, ako neskôr ľutovať premárnenú šancu.“


Andrea NovosedlíkováAndrea, na konte máte tri knihy. Čo Vás doviedlo k písaniu?

Náhoda? Osud? Netuším. ☺ Pravdou je, že po absolvovaní liečby v nemocnici som svoje zážitky s riadnou dávkou irónie opísala kamarátke do mailu a ona mi odpísala: ‚Ty by si sa uživila aj ako tvorca fejtónov.‘ Žiadny fejtón som síce nenapísala, ale bol to akýsi spúšťací impulz k tomu, aby som si sadla za počítač a začala písať.

Premýšľali ste dlho nad tým, že dáte svoje nápady na papier, alebo šlo skôr o spontánny proces?

Nazvala by som to spontánny proces s priateľským „nakopnutím“. ☺ Ani sama neviem, ako mi vôbec napadlo napísať román, keďže som dovtedy okrem slohových prác nič nedala na papier.

Čo by ste poradili človeku, ktorý má taktiež plnú hlavu nápadov, no nevie sa odhodlať k tomu, aby ich skúsil pretaviť do knižky?

Poradila by som mu, aby zapol počítač, zhlboka sa nadýchol, a predsa len to skúsil. Ako inak by sme poznali najznámejšiu tragédiu milencov (Rómeo a Júlia), keby sa Shakespeare nepokúsil svoje nápady vložiť na papier? Netreba sa pri prvom neúspechu vzdať, ale vykročiť za svojím snom a popritom treba veľa čítať, písať a „pokúšať“ šťastie.

Ako vnímate reakcie na Vaše knižky? Myslíte si, že na Slovensku máme šikovných recenzentov, ktorí majú v literatúre prehľad?

Z kritiky sa snažím poučiť, posunúť sa vpred a pozitívne reakcie ma, samozrejme, potešia, dajú mi najavo, že čas strávený pri počítači, krivenie chrbtice či namáhanie očí, nie sú márne. Poteší ma zistenie, že príbeh si našiel svojho čitateľa a po dočítaní posledného riadku neľutuje čas strávený s knihou v ruke.
Myslím si, že na Slovensku sú šikovní recenzenti a skláňam klobúk pred dobre napísanou recenziou. Ako kniha, tak i recenzia si vyžaduje, aby jej autor pracoval na svojom štýle písania, bol čitateľovi nápomocný pri výbere knihy.

Aké knihy čítate vy? Spomínate si na svoju prvú prečítanú knihu?

Priznám sa, na prvú prečítanú knižku si nespomínam, ale istotne bola rozprávková. Veľmi dobre si však pamätám, že ako prvú knihu som si z vreckového kúpila Uteč, Jane! od Joy Fieldingovej, a odvtedy tento počet stále stúpa. Čítam rôznorodé žánre, v poslednom období najmä tvorbu slovenských autorov – siahla som po spoločenskej literatúre, historických i dobrodružných príbehoch, fantasy, čiernej komédii, prečítala som vojensko-politický triler, aj nejaké zbierky poézie.

Náš portál zastáva názor, že každá kniha má svojho čitateľa a to, čo sa nepáči jednému človeku, môžu ohúriť niekoho iného. Súhlasíte s týmto tvrdením?

Súhlasím. Vyhýbam sa knihám s drsnými vojnovými témami, no napriek tomu sa stále píšu a nachádzajú si svojich verných čitateľov. Podľa mňa je dobre, že ľudia majú rôzny čitateľský vkus a nie sú jednostranne zameraní. Inak by aj všetci autori písali podľa jedného scenára.

Aké sú Vaše knižky? Komu sa najviac zapáčia, komu by ste ich odporučili?

Aké sú moje knižky, to by mal posúdiť predovšetkým čitateľ. ☺ Odporučila by som ich tomu, kto rád siahne po spoločenskom románe. Zameriavam sa na vzťahy a vykreslenie rôznych situácií, ktoré ponúka sám život.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Zo života, zo svojho okolia, od ľudí, s ktorými sa stretávam… Do príbehu vkladám ich všedné a aj trochu nevšedné starosti, bolesti a, samozrejme, radosti. Inšpirujú má rôzne drobné impulzy, všetko, čo sa deje, čo počujem, vidím, vnímam.

Ako dlho pracujete na jednej knižke?

Písanie je moje hobby, nie som viazaná termínmi, takže je to rôzne. Na poslednej knižke – Až čas ukáže, som pracovala približne rok. Nie je to len o napísaní samotného príbehu, ale veľa času mi zabralo študovanie informácií o kóme, konzultovala som niektoré lekárske situácie so sestričkou pracujúcou na ARE, s lekárkou, s mamičkou dieťatka, ktoré upadlo do kómy, aby bol príbeh čo najidentickejší, pretože sa odohráva aj v nemocničnom prostredí. Potom je tu prerábanie, úpravy, škrtanie. Ja totiž nikdy nie som spokojná s tým, čo napíšem, vždy v texte nájdem slová, vety, odseky, ktoré mením, upravujem, dopĺňam, a keby sa to dalo, iste by som niečo prepísala aj v knihách, ktoré mi už vyšli. ☺

Nájdeme vo vašich príbehoch aj záblesky skutočných udalostí, alebo ide len o fikciu?

Môj prvý román Nesmiem to vzdať je čisto fikcia, ale jadro nasledujúcich tvorí skutočný príbeh, ktorý je dotvorený fantáziou a zaobalený tak, aby toho, kto mi svoj príbeh prezradí, nik iný v knihe nespoznal.

Spoliehate sa pri výbere kníh na recenzie? Alebo si vyberáte podľa žánru, anotácie či odporúčaní od Vašich známych?

Dá sa povedať, že siahnem „na istotu.“☺ Poznám veľa slovenských autorov, a tak sa snažím spoznať aj ich tvorbu. Zväčša si vyberám podľa anotácie, ale v poslednom čase som dala na recenzie Simonky Roškovej a zatiaľ som neobanovala.

Siahnete aj po iných knihách ako po beletrii? Čerpáte z nich inšpiráciu napríklad pri varení alebo iných bežných činnostiach? V akej oblasti života vám knižky boli nápomocné? 

Priznám sa, že ako väčšina žien, nerada čítam návody a poučky čo a ako treba robiť, ale pri varení sa dám inšpirovať kuchárskou knižkou.

Môžu sa Vaše čitateľky tešiť na ďalšiu knižku? Máte už v hlave nový nápad, nové postavy, nové zápletky?

Nápad by už bol, aj som niečo začala, ale dozvedela som sa iný skutočný príbeh, ktorý ma zaujal oveľa viac. Tak sa sama nechám prekvapiť, ktorý z nich vyjde skôr…

Čo by ste odkázali Vašim (a taktiež i našim) čitateľom?

Aby optimisticky hľadeli vpred a nevzdávali sa. Hoci sa nám niektoré veci javia ako nedosiahnuteľné, je lepšie pokúsiť sa priblížiť k svojmu snu, aj keď riskujeme neúspech, ako neskôr ľutovať premárnenú šancu. A tu si požičiam slová M. Figuli, ktoré som si zvolila ako motto do poslednej knihy: „Človek môže iba raz žiť… iba raz. A nič sa nevráti.“

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Andrea Novosedlíková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip