Andělská mrcha

Petra Poncarová

Láska síce pominie, ale bohatstvo má vždy trvalú stabilitu.


Je sex naozaj najsilnejšou ženskou zbraňou, ktorou zástupkyne nežnejšieho pohlavia vedia dokonale zmanipulovať muža? Sú peniaze takým silným afrodiziakom pre ženy, že kvôli nim neváhajú urobiť čokoľvek?

andělská mrchaDvadsaťsedemročná sekretárka Linda je nespokojná so svojím životom. K šťastiu jej chýba trvalá finančná istota, ale jej vzťah so ženatým mužom nenapreduje tak, ako si to predstavuje. Aby vzbudila žiarlivosť u svojho milenca Robina, do svojich osídiel si chytila mladšieho kolegu, tiež ženáča, ktorému úplne zničila život. Nakoniec sa prešibanej zlatokopke plán podarí a s hrdosťou a tehotenským bruškom sa vydáva za svojho „supermana“ Robina. Po rokoch však vydatá panička zisťuje, že nielen ona chcela vyťažiť zo svadby. Aby neprišla o výhody, ktoré jej z pozície bohatej manželky vyplývajú, horko-ťažko súhlasí s druhým tehotenstvom. Lenže manžel starne, už nevládze držať krok s manželkou, a tak sa unudená Linda vrhá do náručia mladšieho muža. Aké veľké bude jej prekvapenie, keď zistí, že bola len hračkou v rukách sukničkára? Dotiahne svoj rozvod do konca, alebo príde s dlhým nosom späť prosíkajúc, aby sa mohla vrátiť k istote – k zabezpečenému manželovi?

„Tak já jsem jen Božská milenka? Radši bych byla Božská manželka, jejíž jméno bys křičel při svý bokovce s mladou husičkou! Když si uvědomím, na co právě myslím, zrudnu. Dokázala bych obětovat manželskou důvěru, jen aby byl oficiálne MŮJ. Snad bych mu povolila i poměr. V čem jsem vlastne lepší než ta jeho Alžběta?“

Problematika partnerských a mimomanželských vzťahov je u autorov stále žiadaná a obľúbená téma. Aj česká spisovateľka Petra Poncarová zablúdila do stojatých vôd tejto témy a jej Andělská mrcha sa nesie v znamení milostného trojuholníka.

Jednoduchý, ale pútavý štýl autorky vás okamžite vtiahne do deja už hneď v úvode. Petra Poncarová čitateľa nezaťažuje zbytočnými opismi, vďaka čomu môže rovnými nohami priamo vhupnúť do života vypočítavej Lindy. Celý dej je prešpikovaný jemnou iróniou a cynizmom, ktoré dodávajú príbehu lepší šmrnc.

Príbeh Andělská mrcha je písaný z pohľadu milenky, neskôr manželky. Autorka vošla hlavnej hrdinke hlboko pod kožu a na svetlo vytiahla nie najkrajšie vnútorné rozpoloženie večne nespokojnej ženy, ktorá neváha pre svoje vlastné ciele použiť tie najsilnejšie ženské zbrane. Rýchla spádová dejová línia vám umožní, že knihu prečítate jedným dychom. Nevtieravý humor sa pekne prelína s jemným erotickým šteklením.

„Nemůžu sa ubránit dojmu, že ve mně začína číst jako v otevřené knize. A strašne se za to stydím. Bude mi čtyřicet a chovám se jako pubertální jelito. Je to tím, že někoho jemu podobného jsem ještě v živote nepotkala. Je naprosto zvláštní kategorie…“

Dialógy vyznievajú reálne a sú písané súčasným jazykom. Vnútorné monológy vám pomôžu viac pochopiť a precítiť konanie hlavnej postavy, čím spoznáte i tie najtajnejšie Lindine emócie. Kniha vás pobaví, ale aj poukáže na slabé mužské a ženské stránky. Linda svojou prefíkanosťou, ženskosťou a dokonale zahranou hereckou etudou dokáže zmanipulovať nielen svojho manžela, ale aj iných žrebcov a dostane ich vždy presne tam, kam to ona potrebuje. Neštíti sa vôbec ničoho a pre svoje pohodlie, nákladný životný štýl a peniaze neváha ísť aj cez mŕtvoly. Ako matka a gazdiná zlyhala na plnej čiare, doma však hrá divadielko v podobe vzornej matky a manželky. Pretvárka, faloš a intrigy jej vôbec nie sú cudzie. Byť stále príťažlivá a žiadaná aj pre iných mužov je pre ňu prvoradé a prednejšie ako jej vlastné deti. A, samozrejme, nesmieme zabúdať na neskromnú finančnú podporu od manžela, ktorá je rovnako, ak nie ešte viac dôležitá.

Mierne ma sklamala anotácia, v ktorej je prezradená podstatná časť deja. Nakoľko som si všetky dôležité dejové zvraty prečítala v tomto krátkom zhrnutí, nemohlo ma už v príbehu nič prekvapiť. Vidina konca a prianie akéhosi záverečného rozuzlenia ma však poháňala ďalej v čítaní. Občas ma zaskočil stagnujúci dej, ktorý bol ale okorenený už spomenutou iróniu. Aj napriek týmto drobným prvkom, ktoré ja síce hodnotím ako nedostatky, som si knihu vychutnala.

Andělskú mrchu odporúčam ako ľahké oddychové čítanie, pri ktorom sa nemusíte hlbšie zamýšľať. Pre všetky ženy, ktoré obľubujú svet zlatokopiek a rady pri knihe zrelaxujú, je táto kniha to pravé orechové.

Recenzent: Simona Rošková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh sa číta rýchlo a ľahko

– nenáročný oddychový dej

– menší počet postáv

– minimum opisov

– občasné stagnujúce pasáže

– mierna irónia a nevtieravý humor

– jemné erotické prvky

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky jednoduchých oddychových príbehov

– pre každého, kto má chuť siahnuť po ľahučkom čítaní z moderného prostredia

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate lepkavú romantiku, prípadne komplikovanú dejovú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 30min

Počet strán: 160

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí. Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Nie vždy sa veci dejú podľa vašich plánov. Môže sa stať, že sa znenazdajky pristihnete ako stojíte nad kôpkou spadnutého domčeka z kariet, ktorý kedysi predstavoval váš život... Čítaj viac
Veríte na osudovú lásku? Veríte, že zo všetkých ľudí existuje len jeden človek, jedna spriaznená duša, ktorá je určená iba pre vás a ostatné vzťahy slúžia len k tomu, aby... Čítaj viac
Kto sa aspoň raz v živote nezamyslel nad šťastím a jeho podstatou, akoby ani nedýchal. Každý z nás sa ho snaží dolapiť, chytiť za pačesy... Čítaj viac
Nájsť toho pravého je, zdá sa, rovnako obtiažne, ako nájsť ihlu v kope sena. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip