Ako Ciášik chránil jeleniu studničku

Václav Čtvrtek

Dobrý úmysel je vždy odmenený víťazstvom.


Čo je malé, to je milé. Určite ste to už niekde počuli. No neplatí občas i rovnica čím menší, tým prešibanejší? Ak o tomto tvrdení pochybujete, začítajte sa do rozprávky o malom Ciášikovi, O bystrosť, rozvážnosť či prefíkanosť tu núdza nebude!

Ako CiasikCiášik, Rumpeľ a Manka, to sú postavičky, ktoré sú všetkým dospelým známe z českých večerníčkov. Detstvo bez nich by bolo prázdne a bezfarebné asi ako detská izba bez hračiek. Tak prečo s touto rozprávkovou rodinkou nezoznámiť i ďalšiu generáciu? Príbeh o tvrdohlavom, spurnom grófovi a prefíkanom Ciášikovi musí očariť všetky deti od dvoch rokov.

Mnohí si so zámockým pánom nevedeli dať rady. Rumpeľ sa chytal za hlavu a kde nič, tu nič, žiadny nápad neprichádzal. Nad čím tak pilne dumal? Vrásky na čele mu robil jeden neumný nápad. Gróf si totiž zaumienil, že už bude piť len vodu z jelenej studničky. Všetci však vedia, že voda z tejto studničky je len pre jelenčekov. Ako prinútiť grófa, aby sa svojho nového nápadu vzdal? Keď sú všetci dospelí s rozumom v koncoch, prenechajú problém na Ciášika. Čo myslíte, dokáže grófa odradiť? Kto mu pri tom pomôže a ako na to pôjdu?

„Jedného dňa gróf odkázal Rumpľovi, že si dá nosiť do zámku vodu z jelenej studničky. ,Akoby na zámku nebolo dosť vody v studniach,’ povedal Rumpeľ a zavolal si Ciášika. ,Ja som sa s grófom naťahoval už dosť. Teraz sa, Ciášik, musíš trochu potrápiť ty.’”

V knižke nájdete krátky a jednoduchý príbeh s peknou myšlienkou a nádherné tradičné ilustrácie rozprestierajúce sa na celých stránkach. Text je zobrazený väčšími písmenkami, pričom na každej stránke nájdete jeden odstavec rozprávajúci príbeh o malom a dômyselnom Ciášikovi.

Deti pri tejto knižke v prvom rade zaujmú obdivuhodné ilustrácie z dielne Radka Pilařa. Všetky kreslené postavičky sú tu presne také, aké si ich pamätám z detstva ja, len sú o niečo pestrejšie a farebnejšie. Príbeh je taktiež prispôsobený cieľovej vekovej skupine. Dospelý ho prečíta za päť minút, no deti ho za vašej pomoci môžu spoznávať oveľa dlhšie.

Ciášik a prípad jelenej studničky je výborným príkladom, ako by mala vyzerať rozprávková knižka pre najmenších. V prvom rade musí upútať svojím vzhľadom a potom prekvapiť príbehom. Nesmie byť komplikovaný, vyčerpávajúci, príliš krátky, ani príliš dlhý, postavy vystupujúce v ňom by sa svojím konaním mali čo najviac priblížiť detskej duši. Ak už dlhšie pátrate po knižke pre vaše približne dvojročné dieťa, rozprávka o tom, ako si Ciášik poradil so zanovitým grófom, iste nebude krokom vedľa. Na rozdiel od novodobých (občas i niektorých tradičných) rozprávok tu nie je ani len náznak násilia či neslušného správania. Deti pri čítaní postrehnú, že dobro zvíťazí nad zlom a že úsilie a snaha nikdy nezostanú nepovšimnuté.

„Ciášik si našiel ostrý kameň a prekopal zo studničky jarček. Takmer všetka voda ním odtiekla, len na dne jej trochu zostalo. O chvíľu sa zo zámku prihnal gróf so strieborným vedrom. Na hlave mal parochňu s lokňami a kabát z atlasu vpredu zlatom vyšívaný.”

Ničoho sa nebáť, odvážne obhajovať dobro či tých, ktorí sa brániť nemôžu. Je to zvláštne, no v tomto kratučkom príbehu som našla mnoho pekných a edukatívnych myšlienok. Nájdete ich tu aj vy?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– farebné a pútavé ilustrácie

– jednoduchý a poučný príbeh

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od dvoch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fragment

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 05min

Počet strán: 10

 

Vulgarizmy
Ilustrácie
Násilie

 

Útla, no obsahovo bohatá knižka, ktorá vám dokáže, že život netreba brať vážne. Čítaj viac
Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Čítaj viac
Strach a samota vedia dohnať človeka k zúfalstvu i k hrdinstvu. Čítaj viac
Lámete si hlavu nad tým, aké kvety umiestnite na svoj balkón? Zdajú sa vám už muškáty okukané? Čo tak si vytvoriť vlastnú malú záhradku?! Myslíte si, že... Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Každý máme svoje hranice, o ktorých možno ani netušíme, no niekde v hĺbke našej duše predsa len sú. Ich prítomnosť si uvedomíme až v momente, keď sme nútení ich prekročiť... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip