After – Bozk

Anna Toddová

Príbeh o tom, ako nás stretnutie s konkrétnym človekom dokáže zmeniť.


Jedno stretnutie, dvaja ľudia, jeden pohľad a svet zrazu stojí na hrane, nebezpečne balansuje a hrozí, že všetky istoty sa rozplynú a nič už nebude také, ako bolo predtým. Myslíte si, že sa vám niečo podobné stať nemôže? Ako sa hovorí – nikdy nehovor nikdy.

after - bozkTessa Youngová si to myslela tiež. Jej presne nalinajkovaný život a predstavy o budúcnosti jej nedovolili vybočiť zo svojich ideálov. Na začiatku knihy odštartuje novú životnú etapu – stáva sa z nej vysokoškoláčka, odchádza na internát a v rodnom meste necháva okrem mamy i priateľa Noaha. Prvé prekvapenie prichádza v momente, keď Tessa spoznáva svoju novú spolubývajúcu Steph. Táto dievčina je totiž pravým opakom našej hlavnej hrdinky. Zatiaľ čo Tess uprednostňuje zodpovedný život, Steph miluje večierky, hlučnú zábavu a nikdy nevie, kde sa na druhé ráno prebudí. Okrem Steph však vstupuje do Tessinho života i Hardin. Drzý, priam arogantný mladík, ktorý má však niečo do seba. V momente, keď medzi nimi preletí prvá iskra, Tess ešte netuší, čo ju čaká. Ako môže dopadnúť vzťah dvoch tak veľmi odlišných ľudí?

„Zvyšok víkendu rýchlo utiekol a podarilo sa mi vyhýbať sa Hardinovi. V nedeľu skoro ráno som vyrazila na nákup, takže som odišla skôr, ako prišiel, a vrátila som sa, až keď bol očividne preč. Malý bielizník som zapĺňala novým oblečením, a v hlave som začula otrasný Hardinov hlas: Je ti jasné, že sa chystáme na party a nie do kostola, však?

Prvých sto strán je prísľubom typického moderného románu pre mladších čitateľov. Vysokoškolské prostredie, mladé protikladné postavy a pár zaujímavých, no bežných situácií oslovia každého tínedžerského čitateľa, respektíve čitateľku. Charakter Tessy vôbec nezapadá do prostredia, v ktorom sa zrazu ocitla. Bujaré večierky, stretnutie s Hardinom a noci strávené inak než učením, z nej urobia nového človeka. Hoci si niektoré svoje vlastnosti zachováva, nové okolnosti ju predsa len formujú.

Keď sa čitateľ zoznámi s novými postavami a atmosférou, do ktorej sú vsadené, nastáva v príbehu akási stagnácia. Až do konca knihy sa stretávame s pravidelne sa opakujúcim vzorcom – škola, hodiny literatúry, stretnutie s Hardinom, večierok či večer strávený mimo internátu. Dospelého čitateľa môže tento kolobeh trochu nudiť, no mladí ľudia už spomenutý stereotyp nebudú vnímať ako prekážku či spomaľovací prvok. Tessa a ďalšie postavy totiž zažívajú situácie, ktoré sú mladým ľuďom blízke – osamostatnenie sa, kúpa prvého auta, hľadanie prvej roboty, noci strávené mimo bezpečia útulnej postele…

Jediným elementom, ktorý sa počas príbehu neustále vyvíja, je neistý Tessin vzťah s Hardinom. Chlapcovo nepredvídateľné správanie, Tessine výčitky, matkine protesty a prítomnosť Noaha v Tessinom živote vytvárajú labilný podklad pre nový rodiaci sa zväzok. Je veľmi diskutabilné, ktorá skupina čitateľov označí príbeh ako predvídateľný a ktorá v ňom nájde prvky napätia. Prenesie sa Tessa cez množstvo komplikácií, ktoré Hardin vyrába ako na bežiacom páse? Ak áno, ktorá postava sa začne kvôli vzťahu prispôsobovať? Stane sa z Hardina láskavý a citlivý človek, alebo Tessa bude tou, ktorá do svojho života vpustí nezodpovednosť?

Obrovským plusom bolo, že si autorka dala záležať na tom, aby mladým čitateľom podsunula ukážku takpovediac zodpovedného sexuálneho života. I keď to do Hardinovho životného štýlu veľmi nezapadalo, hlavné postavy nikdy nezabudli na ochranu. Autorka tak tínedžerom a tínedžerkám pripomína, že si v každej situácií treba zachovať chladnú hlavu. Túto skutočnosť ocenia najmä dospelí čitatelia, ktorí ňou môžu byť príjemne prekvapení. Vo viacerých románoch pre mladé čitateľky sa na túto skutočnosť nemálo zabúda.

„Kondómy som zatiaľ videla len v škole na sexuálnej výchove, kde sa mi videli akési tajomné. Tu a teraz som však mala chuť vytrhnúť ich Hardinovi z ruky a čo najrýchlejšie mu jeden nasadiť. Bola som vďačná, že Hardin nepočul moje neslušné myšlienky, aj keď tie jeho sú ešte oveľa perverznejšie.”

V závere knihy dochádza k akémusi rozuzleniu, ktoré nie každý čitateľ dokáže predvídať. Ako nás dokáže zmeniť láska? Sme ochotní vzdať sa kvôli nej zaužívaných pravidiel a prispôsobiť sa jej? Aké môže mať vzťah s tak odlišným človekom dôsledky? Je rozumné odhodiť všetko staré za hlavu a skočiť oboma nohami do vzťahu, v ktorom nedominujú takmer žiadne oporné body, ktoré by nás udržali na nohách v krízových momentoch?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– vysokoškolské prostredie

– protikladné hlavné postavy

– opakujúci sa stereotyp

– jednoduchá dejová línia

– zodpovedné vnímanie sexuálneho života

– rozsiahly príbeh

– koniec príbehu prináša rozuzlenie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladých čitateľov a čitateľky

– pre každého, kto sa rád začíta do príbehu z prostredia vysokoškolákov

– pre milovníkov romanticko-dramatických kníh

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na permanentnú dynamiku deja

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, vyšlo v edícii YOLI ako prvý diel zo série AFTER

Preklad: Peter Tkačenko

Pôvodný názov: After

Recenzent knihu čítal: 07hod 40min

Počet strán: 584

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Citový výplach duše jednej ženy, ktorá v živote utrpela poriadnu stratu. Čítaj viac
Pre všetkých milovníkov kriminálnej prózy mám dobrú správu. Na náš knižný trh vtrhla ako svieži závan Elizabeth Littlová so svojou vražednou prvotinou Drahá dcéra... Čítaj viac
Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik. Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Aj zvieratá majú právo byť osobité a svojrázne. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip