Aféry Finy S.

Alica Činčárová

Denník, ktorý zachytáva rôznorodé emócie.


Ak by mi raz dávno ktosi povedal, že aj pár rokov po dvadsiatke budem rada čítať príbehy pre násťročné, zasmejem sa. Ak by k tomu ešte aj dodal, že vo mne vyvolajú niekoľko protipólnych pocitov, budem sa pri nich smiať i plakať, pomyslím si, že ten dotyčný sa zbláznil. Nuž, ale taký je život. Ponúka nám momenty nevyspytateľné a ťažko predvídavé…

aféry finy sVďaka Aféram Finy S. som si obľúbila edíciu Evitínky, ktorú uvádza na trh mnohým známe vydavateľstvo Evitapress. Sú to knižky s pestrou obálkou, určené najmä mladistvým čitateľkám, ktorým sa už zunovali nekonečné fantastické knižné série plné nadpozemských postáv. Verte či nie, i keď sú primárnou cieľovou kategóriou mladučké dievčatá, táto kniha zaujme aj dospeláčky, ktoré na perách už dávno necítia prvý bozk, no za to dostatočne pociťujú na krku hypotéku. Pri Aférach Finy S. teda platí, že vek je len číslo a každý si tu nájde „to svoje”.

Hlavnú hrdinku všetci volajú inak, no najčastejšie ju nazývajú Fina. Je to typická mladá tínedžerka, ktorá sa vyrovnáva s okolitým svetom a všetky svoje pocity či zážitky si zaznamenáva do zápisníka, ktorý dostala od babky Aurory zvanej občas i Potvory. Fina sa tak denníku zveruje s každodennými starosťami a radosťami. Kamarátky, škola, zoznámenie sa s Denisom – Fininou prvou veľkou láskou, jeho odchod do zahraničia, babkina otravná povaha… Svet je vo Fininom veku gombička, až pokým do jej života nevstúpi mamina choroba. Kedy sa z dieťaťa stáva dospelý človek? Je to vtedy, keď sa predošlé problémy zdajú nepatrné? Keď sa zmenia životné hodnoty a to, na čom sme ešte nedávno lipli, je dnes nepodstatné?

„Večer som zistila, že ďalšiu neistotu a tajnosti už neznesiem, a zavolala som Denisovi, aby som mu všetko vyklopila. Porozprávala som mu, ako som sa vrátila z dovolenky a zistila, že som prišla o džob, a potom som sa mu hanbila zavolať, ale teraz, keď mama bude znova chodiť na ožarovanie, vidím všetko z inej perspektívy.”

V dnešnom svete, kedy vydavateľstvá púšťajú do obchodov jednu knižku za druhou, je veľmi ťažké nájsť knihu, ktorá by dokázala prekvapiť, pobaviť, zaujať a zároveň rozplakať či zarmútiť. V Aférach Finy S. som všetko spomenuté našla. Finin štýl rozprávania vám podvihne kútiky úst a v duchu zložíte poklonu autorke za jej širokú slovnú zásobu a schopnosť vytvoriť mnoho originálnych slovných hračiek či metafor. Hoci sa neskôr v príbehu vyskytnú zložitejšie životné okolnosti, autorka im za pomoci Finy dodáva nadhľad a odstraňuje tak čierňavu, ktorú by iný autor v texte bez premýšľania ponechal.

„Nechápem, prečo sa ženy neustále sťažujú na varenie. Podľa mňa je omnoho viac ťažších vecí, ako je varenie. Napríklad ranné vstávanie, čakať, až sa vám vráti láska z cudziny, či pretrpieť preľudnený byt. A rodiť deti. To je podľa mňa v hitparáde strašných vecí na prvom mieste.”

Pri čítaní Fininho osobného denníka vám v krátkom časovom rozsahu začnú slziť oči a hneď na to všetku prebytočnú vlahu z očných kanálikov vyženie úsmev. Finine tajomstvá môže čítať každý, kto už čítať vie. Je úplne bezpredmetné, koľké narodeniny ste naposledy oslávili, vždy v tomto príbehu nájdete niečo, čo vás zaujme. Mladšie dievčatá sa pobavia na tom, ako Fina vykresľuje svoje zážitky a o niečo staršie čitateľky môžu zasa pozorovať jej vnútorný rast a vývoj. Nebojte sa teda cukríkovo ružového obalu. Práve ten v sebe ukrýva krásny príbeh o tom, že život je niekedy viac ako nevyspytateľný, a to, čo nám včera robilo vrásky, si dnes už nemusíme ani len všimnúť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh, ktorý osloví malých i veľkých

– aj napriek smutným situáciám nechýba v texte humor

– kniha je písaná denníkovou formou, sviežim a ľahko čitateľným jazykom

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladé dievčatá, no aj dospelé ženy

– pre tých, ktorí sú chcú pri knihe oddýchnuť, no trochu aj popremýšľať

Pre koho niePre koho nie

– ak vás vôbec neláka príbeh rozprávaný mladým dievčaťom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 48min

Počet strán: 304

 

Jedného dňa sa môže všetko zrútiť ako domček z kariet. No tak ako sa všetko môže zosypať, sa môže rovnako i zoceliť. Zúfalstvo a beznádej v zmesi... Čítaj viac
Jedno malé autíčko, dvaja mladí muži a celý svet. O čom to hovorím? No predsa o pochabom nápade Martina Beťka a jeho bratranca, ktorý neostal len pri myšlienkach... Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Sú podľa vás sny odrazom reality? Alebo sú to len výplody našich zážitkov? Pozrite sa na príbeh Agnes, ktorej sny sa stali hrôzostrašnou skutočnosťou... Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip