A predsa sa točí

Martin Petro

„Nájdi niečo, čo budeš milovať a nechaj, aby ťa to zabilo.“


Jedného dňa sa môže všetko zrútiť ako domček z kariet. No tak ako sa všetko môže zosypať, sa môže rovnako i zoceliť. Zúfalstvo a beznádej v zmesi pocitov vyliečeného hráča ponúkajú pravdivý pohľad na realitu po opustení sanatória. Ťažkosti nielen v súkromnom, ale aj v pracovnom živote, s ktorými sa stretáva takmer každý gambler, nám približuje táto útla knižka. Útla rozmermi, nie však obsahom.

a predsa sa točíNinovi sa ako 19ročnému podarí splodiť dieťa s najkrajšou dievčinou z ročníka, s Gabikou. Ich syn Majko je krásny zdravý chlapec, z ktorého majú všetci radosť. Všetko by bolo v poriadku, keby Nino neprepadol závislosti na rulete. Jeho túžba uživiť rodinu spôsobom, ktorý ho fascinuje a láka, sa stala nekontrolovateľnou. Až natoľko, že sa Nino ocitol v sanatóriu pre liečbu dlhodobých závislostí. Po návrate z liečby sa snaží získať prácu a začleniť sa opäť do normálneho života. No nie vždy je to také jednoduché. Bremeno, ktoré si na krk zavesil, musí so sebou niesť po celý život.

„Pri rulete sa konečne uvoľnilo miesto. Vyštartoval som zo svojho posedu ako z kozmodromu Bajkonur. Tlaková vlna mojich tryskov zhodila stoličku. Lorenzo ju po mne musel zdvihnúť, pretože ja som bol už v úplne inom svete.“

Stretnutie s jeho synom, dnes už 14ročným dospievajúcim tínedžerom, je preňho prvým odrazovým mostíkom, ktorý ho opäť dostáva k jeho rodine. Po šokujúcom odhalení mu však Majo povie, čo si o Ninovi naozaj myslí. Stretnutie s Gabikou však dáva Ninovi opäť nádej v obnovenie rodiny, ktorá je pre neho základom. Spomínanie na rodinu a nádej, v ktorú dúfal, sa stáva jeho hybnou silou a motiváciou vyliečiť sa zo závislosti. Podarí sa mu to?

Spomienky hlavného hrdinu sú rozdelené do viacerých kapitol podľa toho, ako ich vnímal po návrate zo sanatória. Jeho pocity a spomienky na život ,,predtým“ sú veľmi živé. Dialógy, ktoré medzi sebou vedú postavy, nás vťahujú priamo do deja a oživujú celý text.

Obálka tejto knižky má zaujímavý dizajn, no akoby prezrádzala celý dej. Už názov nám evokuje akýsi nenávratný kolobeh, ktorý je veľmi ťažké zvrátiť. Zúfalý muž, ktorý je na obálke s hlavou v dlaniach a v jeho odraze žena objímajúca dieťa, je predurčením silného príbehu, ktorý je však čiastočne graficky prezradený. Na druhej strane, čo sa týka obálky, by som chcela vyzdvihnúť jej jemnosť a spracovanie. Na dotyk je veľmi príjemná a výber papiera a obalu sa vydavateľstvu tiež vydaril. Matné a lesklé časti knihy sa priam pýtajú do rúk.

Autor sa štylistikou približuje veľmi jednoduchému vyjadrovaniu. Pre hlavu nenáročné, pre oči jednoduché – tak by som definovala štylistiku tejto knižky. Krátke vety a málo súvetí sú pre čitateľa príťažlivým prvkom. Množstvo opisov však výrazne spomaľuje príbeh. Niektoré pasáže by po vynechaní vôbec neoslabili príbeh, práve naopak. Jazyk tohto príbehu je nenásilný, a preto sa dobre a rýchlo číta. Dejová línia je takisto jednoduchá. Je to pochopiteľné, keďže táto kniha nie je určená pre čitateľov, ktorí by hľadali zložité zápletky. Rozprávanie sa akoby vracia do čias, nie je však typickým spomínaním, skôr rozprávaním zážitkov so všetkými autentickými pocitmi.

„Prečo mi nemohli byť odstrašujúcim príkladom práve títo chudáci? Prečo som si nikdy nepovedal, že ktokoľvek sa dostane do dlhodobého súboja s týmto zákerným, peniaze žujúcim a nenažraným živlom, nikdy nemôže vyhrať? Varovanie som mal rovno pred nosom. Poučiť sa z chýb druhých, nie z tej svojej – to je skutočné majstrovstvo.“

A predsa sa točí je vhodnou voľbou najmä pre milovníkov jednoduchých príbehov s malým množstvom postáv a jednoduchším dejom. Netreba očakávať žiadne hlbšie dejové súvislosti ani zápletky. Príbeh vyrozprávaný „na rovinu“ priamym účastníkom kasína zaujme vekové kategórie, ktoré vedia vyfiltrovať vo svojom živote priority a možno sa aj trochu poučia z príbehu iných. Ak si chcete oddýchnuť pri rozprávaní zložitého životného príbehu jedného mladého muža, neváhajte a siahnite po tejto knižke. Pretože ani Slnko nespí… A predsa sa točí.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá štylistika, jednoduchý jazyk

– rýchly dejový spád, i keď s obšírnejšími opismi

– menší počet postáv, mená sú ľahko zapamätateľné

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí majú radi skutočné príbehy

– ak hľadáte knihu, ktorá sa dá označiť ako jednoduché a oddychové čítanie

– pre tých, ktorí chcú precítiť autentické zážitky človeka, ktorý prepadol závislosti

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate v príbehu prítomný humor, tak ako tomu bolo v predchádzajúcej knižke od tohto autora

– ak aj od ľahkého čítania žiadate zložitejšiu dejovú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress, edícia Evitovky

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 00min

Počet strán: 335

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Všetky deti sú rovnaké a unikátne zároveň. Čítaj viac
Nie každá zrážka musí zabolieť... Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip